Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty A AdventTexty na nástěnky - Advent r. 2004 /opět advent, význam církevního roku/

r. 2004 /opět advent, význam církevního roku/

Ve wordu je text ke stažení zde

OPĚT ADVENT

JEŽÍŠ PŘIŠEL K LIDEM VŠECH DOB

Advent je období, kdy se připravujeme na oslavu Ježíšova příchodu na tento svět - do lidské společnosti, do lidských vztahů, do lidských radostí i starostí. Adventní období nemá být jen oslavou minulých událostí. Má Ježíšův příchod a vstup do dějin před dvěma tisíci lety oslavovat, aktualizovat a i zpřítomňovat.

Ježíš totiž přišel k lidem všech dob a všech koutů světa. A když se dnes v církvi hlásá Kristova radostná zvěst - hlásá ji sám Kristus. Jeho slova - například: „Co jste udělali jednomu z nejmenších, udělali jste mně“ zní a platí i dnes.



ADVENT ZNAMENÁ...

K tomu, abychom účinně slavili Advent, je třeba se učit naslouchat Ježíšovu slovu, stále znovu zaznívajícímu. Advent znamená učit se živě potkávat Krista, který přichází po cestách našeho století a který se dotýká i srdcí a ran dnešní doby. Advent v překladu znamená příchod...

Jako modlitbu pro tento Advent bychom mohli použít slova slepce Bartimaia, kterého Ježíš uzdravil: „Pane, ať vidím!“ (Mt 20,29). „Pane, ať vidím Tvé přicházení do mého života, ať poznávám Tvůj advent, ať vidím, co mi Ty sám nabízíš!“


K ČEMU CÍRKEVNÍ ROK ?

ČAS NESMÍRNĚ RYCHLE PÁDÍ

První adventní nedělí začíná nový církevní rok. Potřebujeme ho?
Čas nesmírně rychle pádí vpřed a nechává za sebou minulost v nenávratnu. Člověk velice rychle - často ke své škodě - zapomíná. Novými a novými událostmi překrývá události minulé. Z tohoto hlediska lépe pochopíme, proč církev každoročně opětovně slaví všechny základní Boží činy ve prospěch člověka: Ježíšův příchod na svět, jeho působení mezi lidmi a hlavně jeho smrt na Kalvárii, zmrtvýchvstání, seslání Ducha svatého a zrod církve.


NEJEN VZPOMÍNKOVÉ VÝLETY DO MINULA

Celý okruh církevních svátků („liturgický“ či „církevní rok“) přichází na pomoc naší paměti: každoročně vyvolává dějinné Boží činy a události a nechává je působit v našem životě. Liturgický rok není pouze úsilím nenechat tyto události zapomenout. Nejsou to jen pouhé vzpomínkové výlety do minula. Když totiž křesťané slaví jednotlivá tajemství vykoupení, otevírá se tím bohatství mocných Božích činů. Jsou tak neustále aktualizovány, aby z nich mohli čerpat sílu věřící všech dob a všech zákoutí světa.

Takto jasněji porozumíme Ježíšovu slovu: „Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa.“ A jinde je řečeno: „Já jsem Bůh blízký.“


Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií