Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty D Duch svatý, letniceTexty na nástěnky - Duch svatý, letnice r. 2005 (Horní místnost v každém z nás, není třeba papouškovat Kristova slova - dle: Stinissen Wilfrid)

r. 2005 (Horní místnost v každém z nás, není třeba papouškovat Kristova slova - dle: Stinissen Wilfrid)

Ve wordu je text ke stažení zde



PŘIJĎ,
DUCHU SVATÝ !

Horní místnost
je v každém z nás


Místnost v horní části domu (srov. Sk 1,13), v němž apoštolové s Marií očekávali Ducha svatého, je v každém z nás. Hluboko v sobě nosíme touhu, očekávání a otevřenost pro Ducha Božího. V tomto prostoru vyslovujeme jediné slovo: Přijď! Ale i Duch říká: „Přijď!“ Bůh přichází k člověku a člověk k Bohu.

Naše modlitba by neměla být monologem, při němž sami sebe slyšíme volat: „Přijď, Duchu svatý!“ Stejně tak je třeba naslouchat jeho vyzvání. Jeho „Přijď!“ je mnohem jemnější a pronikavější než naše. Dovolme mu, aby nás okouzlil a přitáhl.

„Přijď!“ říká Duch svatý, „objev, že jsem!“ Od okamžiku našeho křtu se na nás Duch svatý vylévá jako živá voda. Ten pramen nikdy nevyschne. Pijme z něho naplno!






NENÍ TŘEBA
PAPOUŠKOVAT
KRISTOVA SLOVA

Neexistuje hotový recept,
jak se má křesťan vždy zachovat.


Ježíšův Duch se o Letnicích vylévá na učedníky. V důsledku toho začínají nově chápat Pánova slova i činy a dokážou pochopit jejich celkový smysl. Už pro ně není nejdůležitější pamatovat si slovo od slova všechno, co kdy Ježíš řekl. Získávají širší pohled na jeho dílo. Není třeba přesně papouškovat Mistrova slova jako z magnetofonové pásky. Jsou teď pomazáni Ježíšovým Duchem, a proto mohou mluvit z vlastního srdce o Božích záměrech a hlásat radostnou zvěst s určitou samostatností.

Když nás naplní Duch svatý, sami ho v sobě objevíme. Nahlédneme do Božího plánu a získáme inspiraci mluvit a jednat podle něj. Neexistuje hotový recept, jak se má křesťan v té či oné situaci zachovat. Duch je ale živým zákonem v našem srdci.


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)