Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty O ObráceníTexty na nástěnky - Obrácení r. 2012 Co NEznamená obraťte se (Kodet)

r. 2012 Co NEznamená obraťte se (Kodet)

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.

Co neznamená
„Obraťte se“


Ježíšovo „obraťte se“ (Mk 1,15) není výzva, abychom se začali dívat ještě víc sami na sebe. On ani neřekl „zpytujte se, obraťte pozornost na své slabosti, jděte do sebe a vnořte se do svého svědomí“… Nic takového! Ježíšova prosba a výzva zní: „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). Obraťte se ke mně, ke svému Bohu! Věřte radostné zvěsti, že Bůh je váš milující Otec.

Ano, je jen jediné skutečné obrácení: obrátit se k Bohu, který dosud stál v našem životě možná dost stranou. Podívat se mu do očí, najít si na něj čas. Až tváří v tvář našemu Bohu, v setkání s ním uvidíme a nově pochopíme sami sebe a náš život…

Pro mnohé křesťany tato Ježíšova prosba zní jako další nárok k mnoha životním nárokům, další úkol k mnoha úkolům. Přitom jde o to přijmout, co pro nás Bůh dělá. Dát mu důvěru a neodvracet se od jeho lásky.



Cesta očišťování


Bůh si přeje, abychom „nesli dobré ovoce“, proto své ratolesti i čistí (srov. Jan 15,2). A to je skutečnost, která se nám někdy tak trochu zajídá. Často si říkáme: co jsem tak špatného udělal, že na mě Bůh zase něco dopouští? Podobné otázky si ale kladou především ti, kteří považují svůj život s Bohem za povinnost, ale o radosti z Boha moc nevědí. Ne vždy vlastní vinou, ale někdy i kvůli tomu, že jim vyhovuje takový náboženský život, který příliš nezasahuje do jejich soukromí a jejich nitra. Ani netuší, oč se šidí. Ale Otec to ví, a tak je někdy pozve k cestě očišťování, aby jim mohl dát více zakusit sám sebe, a tím i svoji lásku.

Otec nás čistí především svým slovem, ale také utrpením, každým nezdarem našeho života a vůbec mnohým, co třeba vůbec nechápeme. Takové čištění někdy bolí, ale mnohdy je nutné, aby nás od naší zahleděnosti do sebe vrátilo k pohledu na Boha. Na Boha, který pro nás ve své lásce má připraveno více, než si dokážeme představit.

Zpracováno podle knížky Vojtěcha Kodeta „Hledám tvou tvář“, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.



www.vira.cz/obraceni
téma obrácení na internetu
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)