Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty D Duch svatý, letniceTexty na nástěnky - Duch svatý, letnice r. 2014 Magnet Ducha svatého

r. 2014 Magnet Ducha svatého

Magnet Ducha svatého

Představme si silný elektromagnet, který ve svém okolí přitahuje všechny železné předměty. Z hodin fyziky víme, že síla magnetického pole slábne tím více, čím více se od něho kovový předmět vzdaluje. „Silové pole“ Ducha svatého je však na rozdíl od magnetu nekonečné. Člověk se nikdy nemůže vzdálit z jeho vlivu. Přesto tato síla zásadně respektuje na jedné straně lidskou svobodu rozhodnutí, tedy odmítnutí nabídky Ducha svatého, ale na druhé straně svou trvalou přítomností dává současně každému člověku neustálou možnost k navázání kontaktu.

Projev Ducha může přicházet
v nejrůznějších podobách

Starozákonní prorok Eliáš zakouší v hledání Boha kolem sebe silný vítr rozervávající hory a tříštící skály, ovšem Hospodin v tom větru nebyl. Po větru přišlo zemětřesení, ale ani v něm Hospodin nebyl. Po zemětřesení oheň, ale ani v něm Hospodin nebyl. Byl nakonec v tichém jemném vánku (srov. 1 Král 19,11–13). Bouře Ducha svatého může mít často podobu absolutního bezvětří. Právě proto, abychom sami vzali vesla do rukou.

Se svolením zpracováno podle knihy: Max Kašparů, Po provaze ke Kristu,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství,
www.kna.cz. Redakčně upraveno.

 

 

Nedovolit Duchu, aby mě proměnil

„Spása je toto: žít v útěše Ducha svatého. Ne v útěše, kterou dává duch světa: to není spása, to je hřích. Spása je v otvírání srdce – aby mohla přijít útěcha Ducha svatého, která je Spásou. Nemůžeme smlouvat trochu tady a trochu tam. Míchat si takovou všehochuť: trošku Ducha svatého a trošičku ducha světa... Ne! Buď jedno, nebo druhé!

Můžeme dnes prosit Pána o milost následovat ho v této svobodě. Pokud ho totiž chceme následovat jenom ve své lidské svobodě, stanou se z nás nakonec pokrytci, jako farizeové a saduceové, kteří se s ním přeli. Pokrytectví znamená nedovolit, aby Duch svojí spásou proměnil srdce. Pouhá naše svoboda je otroctvím, které neslouží Pánu, nýbrž duchu světa.

Prosme o milost otevřít svá srdce útěše Ducha svatého, aby nám tato útěcha, která je spásou, umožnila vše správně chápat.“ (Papež František)

Se svolením převzato z www.radiovaticana.cz.  Redakčně upraveno.

 

Tento text ke stažení a vytištění ve formtátu PDF - zde


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)