Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H Hromnice, svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.)Texty na nástěnky - Hromnice, Uvedení Páně do chrámu r. 2020 Hromnice Světlo do temných chvil

r. 2020 Hromnice Světlo do temných chvil

Světlo do temných chvil

Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.), lidově nazývaný Hromnice, připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše čtyřicet dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby ho odevzdali Bohu.

V chrámě se pak setkali s osmdesátiletou prorokyní Annou a se starcem - prorokem Simeonem. Ten v malém Ježíši rozpoznal „Světlo k osvícení národů“. Proto je tento svátek doprovázen žehnáním svící. Lidový název „hromnice“ vznikl právě kvůli svěcení svíček, které se rozsvěcely při modlitbě v těžkých a temných chvílích života, např. i při bouřce...

Ježíš řekl: „Já jsem světlo světa;

kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě,

ale bude mít světlo života.

To světlo svítí v temnotě, ale tma je nepohltila.“

(srov. Jan 8,12; 1,5)

Tma a  světlo

v našich životech

 

Svátek Hromnic vyzdvihuje slova starce a proroka Simeona, který malého Ježíše nazval „světlem“. Proto se tento svátek postupně v dějinách vyvíjel ve slavnost světla. Teplé světlo svící je výstižným symbolem pro světlo větší, které vychází z Ježíše Krista. Světelné procesí – viditelné střetnutí tmy a světla – nám má dodat odvahu, abychom setkávání s Bohem vnímali jako jedinou cestu, která může dát každé temnotě a chaosu smysl.

Zpracováno podle knihy Josepha Ratzingera „Boží světlo v naší době“, kterou vydalo nakladatelství Paulínky. Redakčně upraveno.

 

Tma - symbol slz

Světlo je podle biblického pojetí všechno, co ukazuje cestu k Bohu. K Bohu, ve kterém je plnost života, dobra, radosti a štěstí. Protikladem světlu je tma - symbol smrti, slz a neštěstí.  Jít ke světlu znamená jít tam, kde je vše jasné. Ale i naše viny. A přeci to stojí za to. Protože toto světlo je světlo léčivé. Cílem jeho působení je záchrana člověka, ne jeho zničení.

Ježíš - světlo je vrcholným projevem

Boží zachraňující lásky.


Tento text ve formátu PDF k vytištění (a použití např. na nástěnku):
hromnice-nas-2019-2020.pdf
Rozcestník k dalším textům na nástěnky naleznete zde

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)