Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Sant´Egidio

Sant´Egidio

Komunita Sant´Egidio

Komunita Sant´Egidio je společenstvím křesťanských komunit v rámci katolické církve, které vzniklo jako plod II. vatikánského koncilu. Zrodila se v roce 1968 v Římě, na jednom gymnáziu, jako pokus skupiny studentů postavit na první místo ve svém životě věrnost evangeliu v přednostním vztahu s chudými. Jejím zakladatelem je profesor Andrea Riccardi. Své centrum má Komunita v malém římském kostele Sant´Egidio, jehož jméno převzala.

Během času začaly vznikat Komunity Sant´Egidio v dalších městech Itálie a postupně i za hranicemi. V současné době tvoří Sant´Egidio několik set komunit v mnoha zemích světa, různých velikostí a složených z lidí různých sociálních vrstev a generací.

Od roku 1986 je komunita oficiálně uznána katolickou církví jako veřejné sdružení věřících, jehož nejdůležitějšími cíli je evangelizace, zaměřená především na ty, jež jsou vzdáleni církvi, služba chudým, společenství a ekumenické bratrství s věřícími všech církví a náboženství, jehož cílem je soužití a mír v různých částech světa.

Aby Komunita mohla tyto své cíle žít a plnit své povolání, čerpá sílu z naslouchání Božímu slovu, z eucharistie a zakouší smíření v odpuštění hříchů. Každá Komunita Sant´Egidio všude na světě se večer schází k modlitbě. Z ní pak vychází přání zvěstovat evangelium, být blízko chudým a pracovat pro mír a pro usmíření ve světě.

Kde je skupina Komunity Sant´Egidio, tam se setkávají převážně laici, ale i kněží a členové řádů, kteří si přejí sdílet její citlivost. Snaží se v konkrétních podmínkách své země spojit věrnost evangeliu, pozornost k chudým a odpovědnost laika ve světě v duchu přátelství mezi sebou, s ostatními věřícími a s chudými, s nimiž jsou v přímém kontaktu.

První členové Komunity se setkali se světem chudých v rodinách, které bydlely na periferii Říma. Mladí lidé pomáhali především dětem, pro které dělali odpolední školu. Postupem let se práce pro chudé rozšířila a dnes věnuje Komunita svou péči a své přátelství různým chudým lidem po celém světě. Patří k nim děti, staří lidé, postižení, Romové, cizinci, nemocní, bezdomovci.

Důležitým mezníkem v práci Komunity pro mír jsou každoroční mezináboženská setkání, která se konají v různých evropských městech za účasti zástupců všech světových náboženství i důležitých osobností z řad laiků. Jejich cílem je uvolnit síly míru a odpuštění, které jsou společné všem náboženstvím.

Po dvou letech vyjednávání zprostředkovaných Komunitou Sant´Egidio byla 4. října 1992 v Římě podepsána mírová smlouva, která ukončila krvavou více než deset let trvající občanskou válku v Mosambiku, jež stála přes milion lidských životů a více než pět milionů uprchlíků.

Komunita se v současnosti zasazuje také o zrušení trestu smrti formou petice s názvem Výzva k přijetí moratoria na trest smrti do roku 2000, která je adresována všem světovým vládám. Na této petiční akci Komunita spolupracuje s dalšími křesťanskými hnutími a řeholními řády po celém světě za podpory Svatého otce.

V ČR začala Komunita Sant´Egidio rozvíjet svou činnost v roce 1993 v Praze, kdy se několik pražských studentů vysoké školy rozhodlo žít společně zkušenost Komunity, se kterou se seznámili. Začali se v duchu spirituality Komunity Sant´ Egidio pravidelně scházet k četbě Písma a modlitbě a rozvíjet také přátelství se starými lidmi v domově důchodců v Praze 6.

V roce 1997 se Komunita Sant´Egidio postavila jménem mladých křesťanů za chudé lidi, kteří žijí na ulicích, když pražské zastupitelstvo chystalo vyhlášku zakazující a postihující žebrání v centru města. Tato iniciativa značně přispěla k tomu, že většina členů zastupitelstva hlasovala proti návrhu, takže vyhláška nebyla přijata.

22. 5. 1999 se uskutečnila v katedrále sv. Víta, sv. Vojtěcha a sv. Václava mše “Setkání generací”, na jejíž organizaci se Komunita Sant´Egidio podílela. Setkalo se zde 2300 věřících z celé pražské arcidiecéze a mladí měli příležitost poděkovat starší generaci za jejich víru a život věnovaný církvi.

Komunita Sant´Egidio v Praze pořádá každou středu v 18.30 hod. pravidelné modlitby v kostele P. Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici otevřené každému, kdo se chce zastavit a naslouchat Božímu slovu.

Kontaktní adresy:
Mgr. Kristina Loucká, Milady Horákové 13, 170 00 Praha 7, tel./fax.: 02 20570774;
Ing. Mgr. Pavel Habart, Neústupného 1834, 155 00 Praha 5, tel./fax.: 02 6512 095


Čtení z dnešního dne: Sobota 23. 11. 2024, Sobota 33. týdne v mezidobí

Zj 11,4-12;

Komentář k Zj 11,4-12: Vítězství všech, kdo svědčí svým utrpením o Kristu. Svědek, martyr, stojí před těmi, kdo jej likvidovali. Obraz Pána a jeho církve!

Zdroj: Nedělní liturgie

Poselství papeže František mládeži celého světa

Poselství papeže František mládeži celého světa
(23. 11. 2024) k 39. světovému dni mládeže, který se slaví po celém světě 24. listopadu 2024, na téma: Ti, kdo doufají v Pána,…

Kdy začíná advent?

Kdy začíná advent?
(21. 11. 2024) Datum 1. adventní neděle...

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů
(21. 11. 2024) Vyšel nový soubor předtištěných textů na nástěnky pro období Advent 2024 – Kriste Krále 2025. Texty si…

C. S. Lewis

C. S. Lewis
(21. 11. 2024) ateista, konvertita, apologeta a ´tvůrce Narnie´ († 22. 11. 1963)

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU
(18. 11. 2024) 24.12. začíná jubilejní svatý rok 2025 otevřením brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Nabízíme vám tip na…

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…