Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Sant´Egidio

Sant´Egidio

Komunita Sant´Egidio

Komunita Sant´Egidio je společenstvím křesťanských komunit v rámci katolické církve, které vzniklo jako plod II. vatikánského koncilu. Zrodila se v roce 1968 v Římě, na jednom gymnáziu, jako pokus skupiny studentů postavit na první místo ve svém životě věrnost evangeliu v přednostním vztahu s chudými. Jejím zakladatelem je profesor Andrea Riccardi. Své centrum má Komunita v malém římském kostele Sant´Egidio, jehož jméno převzala.

Během času začaly vznikat Komunity Sant´Egidio v dalších městech Itálie a postupně i za hranicemi. V současné době tvoří Sant´Egidio několik set komunit v mnoha zemích světa, různých velikostí a složených z lidí různých sociálních vrstev a generací.

Od roku 1986 je komunita oficiálně uznána katolickou církví jako veřejné sdružení věřících, jehož nejdůležitějšími cíli je evangelizace, zaměřená především na ty, jež jsou vzdáleni církvi, služba chudým, společenství a ekumenické bratrství s věřícími všech církví a náboženství, jehož cílem je soužití a mír v různých částech světa.

Aby Komunita mohla tyto své cíle žít a plnit své povolání, čerpá sílu z naslouchání Božímu slovu, z eucharistie a zakouší smíření v odpuštění hříchů. Každá Komunita Sant´Egidio všude na světě se večer schází k modlitbě. Z ní pak vychází přání zvěstovat evangelium, být blízko chudým a pracovat pro mír a pro usmíření ve světě.

Kde je skupina Komunity Sant´Egidio, tam se setkávají převážně laici, ale i kněží a členové řádů, kteří si přejí sdílet její citlivost. Snaží se v konkrétních podmínkách své země spojit věrnost evangeliu, pozornost k chudým a odpovědnost laika ve světě v duchu přátelství mezi sebou, s ostatními věřícími a s chudými, s nimiž jsou v přímém kontaktu.

První členové Komunity se setkali se světem chudých v rodinách, které bydlely na periferii Říma. Mladí lidé pomáhali především dětem, pro které dělali odpolední školu. Postupem let se práce pro chudé rozšířila a dnes věnuje Komunita svou péči a své přátelství různým chudým lidem po celém světě. Patří k nim děti, staří lidé, postižení, Romové, cizinci, nemocní, bezdomovci.

Důležitým mezníkem v práci Komunity pro mír jsou každoroční mezináboženská setkání, která se konají v různých evropských městech za účasti zástupců všech světových náboženství i důležitých osobností z řad laiků. Jejich cílem je uvolnit síly míru a odpuštění, které jsou společné všem náboženstvím.

Po dvou letech vyjednávání zprostředkovaných Komunitou Sant´Egidio byla 4. října 1992 v Římě podepsána mírová smlouva, která ukončila krvavou více než deset let trvající občanskou válku v Mosambiku, jež stála přes milion lidských životů a více než pět milionů uprchlíků.

Komunita se v současnosti zasazuje také o zrušení trestu smrti formou petice s názvem Výzva k přijetí moratoria na trest smrti do roku 2000, která je adresována všem světovým vládám. Na této petiční akci Komunita spolupracuje s dalšími křesťanskými hnutími a řeholními řády po celém světě za podpory Svatého otce.

V ČR začala Komunita Sant´Egidio rozvíjet svou činnost v roce 1993 v Praze, kdy se několik pražských studentů vysoké školy rozhodlo žít společně zkušenost Komunity, se kterou se seznámili. Začali se v duchu spirituality Komunity Sant´ Egidio pravidelně scházet k četbě Písma a modlitbě a rozvíjet také přátelství se starými lidmi v domově důchodců v Praze 6.

V roce 1997 se Komunita Sant´Egidio postavila jménem mladých křesťanů za chudé lidi, kteří žijí na ulicích, když pražské zastupitelstvo chystalo vyhlášku zakazující a postihující žebrání v centru města. Tato iniciativa značně přispěla k tomu, že většina členů zastupitelstva hlasovala proti návrhu, takže vyhláška nebyla přijata.

22. 5. 1999 se uskutečnila v katedrále sv. Víta, sv. Vojtěcha a sv. Václava mše “Setkání generací”, na jejíž organizaci se Komunita Sant´Egidio podílela. Setkalo se zde 2300 věřících z celé pražské arcidiecéze a mladí měli příležitost poděkovat starší generaci za jejich víru a život věnovaný církvi.

Komunita Sant´Egidio v Praze pořádá každou středu v 18.30 hod. pravidelné modlitby v kostele P. Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici otevřené každému, kdo se chce zastavit a naslouchat Božímu slovu.

Kontaktní adresy:
Mgr. Kristina Loucká, Milady Horákové 13, 170 00 Praha 7, tel./fax.: 02 20570774;
Ing. Mgr. Pavel Habart, Neústupného 1834, 155 00 Praha 5, tel./fax.: 02 6512 095


Čtení z dnešního dne: Sobota 2. 11. 2024, Vzpomínka na všechny věrné zemřelé

2 Mak 12,43-46; Řím 5,5-11

Komentář k 2 Mak 12,43-46: Starozákonní text vyjadřuje víru ve vzkříšení a smysl oběti za druhé. Ježíšova oběť dává však této zmínce Starého zákona nový smysl. S tímto vědomím chci prožít dnešní tiché chvíle!

Zdroj: Nedělní liturgie

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…

Nenechme se převálcovat Halloweenem

Nenechme se převálcovat Halloweenem
(30. 10. 2024) Objevme krásu původního svátku Všech svatých a modlitby za zemřelé.

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy
(29. 10. 2024) Bosé karmelitky v Drastech u Prahy otevřely v jejich novém klášterním areálu dům pro hosty –…

Biskup, který zmrzačil svou diecézi na úkor českých křesťanů: Svatý Wolfgang

(29. 10. 2024) Svatý Wolfgang (svátek 31.10.) svou diecézi zmenšil tak, aby českým křesťanům dal českou diecézi s jejich vlastním…