Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Schönstattské hnutí

Schönstattské hnutí

Schönstattské hnutí vzniklo v roce 1914 v Schönstattě (česky Krásné místo) v městečku Vallendar v Německu. Zakladatel, P. Josef Kentenich, zde v malé kapličce spolu se svými žáky bohoslovci uzavřel úmluvu lásky s Pannou Marií.

Během krátké doby se k první skupince přidaly další a dílo se postupně začalo šířit i za německé hranice. Dnes působí v padesáti zemích světa (v naší republice od roku 1939) a z malé svatyňky se stalo vyhledávané poutní místo.

Charizmatickým posláním zakladatele bylo vnést evangelní poselství o dětství vůči nebeskému Otci, jak nás tomu učil Ježíš. V jeho blízkosti zažívali lidé, že Bůh je především milující Otec.

Podstatou naší spirituality je úmluva lásky s Pannou Marií. Co to znamená? Panna Maria nám pomáhá žít křestní úmluvu s Nejsvětější Trojicí. Učí nás poznávat Boží lásku ve velkých i malých událostech, v radostech i bolestech života, tedy praktickou víru v Boží prozřetelnost, a na tuto lásku odpovídat. Modlitbou, dobrou prací, skutky lásky, celým svým životem. Vlastní sebevýchovou chceme růst ve zralou křesťanskou osobnost a tak přispívat k náboženské a mravní obnově světa.

Panna Maria nám pomáhá navazovat a utvářet vztahy k lidem, k práci, radosti i bolesti, ke světu, a tím hlubokému vztahu k Bohu. Tak odpovídá naše spiritualita na potřeby vykořeněného a osamělého člověka dnešní doby. Zakladatel věřil, že každý člověk má v Božích očích nesmírnou cenu a podle své originality také specifické osobní poslání. Ke splnění tohoto poslání čerpáme potřebné milosti z našich svatyněk, kde je možné zažít zvláště obdarování třemi milostmi: darem domova, vnitřní proměny a apoštolské plodnosti.

Spiritualita i struktura schönstattského hnutí pomáhá lidem, kteří hledají harmonické rozvinutí celé bytosti, svých přirozených schopností i vztah k Bohu. Toto hnutí je široce rozvětvená duchovní rodina, do které patří kněží, osoby zasvěceného života a široký okruh laiků: rodiny, muži, ženy, maminky, chlapci a děvčata. Členové schönstattského hnutí se ve svém životě orientují na vnitřním postoji P. Kentenicha: “Ucho na srdci Božím, ruku na tepu doby". Připravují různé formy exercicií, duchovních obnov, formačních setkání, přednášek atd. Mají své pole působnosti ve všech oblastech života: ve výchově mládeže, rodin, mužů, žen, kněží, v práci s nemocnými i ve všech povoláních. Mnozí členové se zaměřují na hlubší modlitbu v adoračním okruhu. Vůdčí myšlenka veškerého apoštolátu je vycházet ze života a sloužit životu druhých.

Osvědčeným výchovným a pastoračním prvkem jsou domácí svatyňky. Co to je? Je to místo v bytě nebo v domě, kde je umístěný kříž, obraz Panny Marie a výzdoba, která je různá, podle vkusu a potřeb každého jednotlivce. Toto místo je duchovně napojené na původní svatyňku v Schönstattě. Zde se členové schönsttatské rodiny setkávají s Bohem, Pannou Marií, ale i mezi sebou navzájem. Jsou to místa modlitby, odpočinku, sdělení radostí i starostí, místa načerpání nových sil. Posvátná atmosféra domácí svatyňky ovlivňuje všední život a působí, že je zde domácím i přicházejícím "dobře". Je to centrální místo našich domovů, našich rodin.

Duchovním centrem české schönstattské rodiny je malá kaplička Panny Marie v Rokoli, nedaleko Nového Města nad Metují. V České republice působí sekulární instituty: Schönstatt-Patres, Institut diecézních kněží, Schönstattské sestry Mariiny, Institut schönstattských rodin. Dále pak Schönstattský svaz žen, Svaz rodin a širší okruh děvčat, chlapců, žen, mužů, rodin, maminek, nemocných a kněží. Všichni přijímají Pannu Marii do svého života jako Matku, Vychovatelku a Průvodkyni, ale i jako vzor křesťanského života. Jdeme cestou “s Marií, skrze Krista v Duchu svatém k Otci" (J. Kentenich).

Kontaktní adresy:
Institut Schönsttat-Patres, Mašatova 8, 148 00 Praha 4, tel.: 02 44911148;
Institut Schönstattských sester Mariiných, Nad Koulkou 11, 150 00 Praha 5, tel.: 02 542073


Čtení z dnešního dne: Sobota 2. 11. 2024, Vzpomínka na všechny věrné zemřelé

2 Mak 12,43-46; Řím 5,5-11

Komentář k 2 Mak 12,43-46: Starozákonní text vyjadřuje víru ve vzkříšení a smysl oběti za druhé. Ježíšova oběť dává však této zmínce Starého zákona nový smysl. S tímto vědomím chci prožít dnešní tiché chvíle!

Zdroj: Nedělní liturgie

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…

Nenechme se převálcovat Halloweenem

Nenechme se převálcovat Halloweenem
(30. 10. 2024) Objevme krásu původního svátku Všech svatých a modlitby za zemřelé.

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy
(29. 10. 2024) Bosé karmelitky v Drastech u Prahy otevřely v jejich novém klášterním areálu dům pro hosty –…

Biskup, který zmrzačil svou diecézi na úkor českých křesťanů: Svatý Wolfgang

(29. 10. 2024) Svatý Wolfgang (svátek 31.10.) svou diecézi zmenšil tak, aby českým křesťanům dal českou diecézi s jejich vlastním…