Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KomunikaceDelší texty Sdělování křesťanství není pouhé dorozumívání se (Jean Marie Lustiger)

Sdělování křesťanství není pouhé dorozumívání se (Jean Marie Lustiger)

Kardinál König jednou vylíčil dnešní situaci církve ve světě takto: "V podstatě jde o staletý vývoj, který vedl k rozchodu života církve a světa. Je to narůstající rozpor mezi stavem vědomí moderního člověka a křesťanské nauky." A kardinál pokračuje: „Je také na církvi samé, aby si kriticky položila otázku, do jaké míry tuto poruchu komunikace zavinila, aby ji tak mohla překonat."
Porucha komunikace, o které mluví kardinál König, je zcela očividná. Myslím si, že část viny je určitě také na naší straně. Nenacházíme jazyk, kterým bychom se v dnešním povědomí vyjádřili. Možná, že se ještě později dostaneme k pojmům jako dědičný hřích, vykoupení, pokání, hřích a tak dále. To všechno jsou slova, která vyjadřují pravdu, která však v dnešním jazyce většině lidí nic neříká. Nepochybně bude naším úkolem učinit tento smysl opět srozumitelným. To se ovšem může podařit jen tehdy, budeme-li sami tyto věci vnitřně prožívat. Pak budou nám samým stále novým způsobem srozumitelnější a budeme je moci i nově interpretovat. Musím dodat, že sdělování křesťanství není pouhé dorozumívání se. Vypovídá o něčem, co zahrnuje celého člověka a co mohu pochopit jen tehdy, když se připojím ke společenství cesty. Jsou tu tedy dva požadavky: skutečně křesťanstvím žít, a tak sám docházet k poznání, a vytvářet nové možnosti výpovědi prostřednictvím přesvědčivého společenství cesty.

(Jean Marie Lustiger: Zvolil som si Boha (otázky kladli Jean-Louis Missika a Dominique Wolton), bez tiráže, 221)


Témata: Komunikace

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)