Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty I InternetRůzné podklady, přednášky a texty Setkání správců webů 17.1.2004 v Praze

Setkání správců webů 17.1.2004 v Praze

Vzkaz apoštola Pavla internetovým tvůrcům a správcům,
aneb setkání o tom, jak ne/vytvářet farní a církevní www stránky

V sobotu 17.1.2004 uspořádalo Pastorační středisko pražského arcibiskupství (první) setkání pro ty, kteří tvoří, či chtějí tvořit křesťanské www stránky. V multimediální učebně Katolické teologické fakulty se sešlo cca 30 účastníků nejen z různých koutů pražské arcidiecéze, ale i z Východních Čech a z Moravy. Setkání bylo první (a pokusnou) vlaštovkou, které by mělo sloužit vzájemné inspiraci a koordinaci na poli „elektronické pastorace“ v pražské diecézi.

Přítomní účastníci měli nejprve prostor pro krátké vzájemné představení svých internetových projektů. Následoval příspěvek Ignáce Muchy o „významu a možnostech vzájemné spolupráce na křesťanském internetu“. V příspěvku zaznělo, že dalším logickým krokem po prvotním internetovém boomu je zkvalitňování internetových projektů a jejich vzájemné doplňování a provázání, zvláště v nabídce konkrétních služeb, které jednotlivé weby poskytují. Invenci a síly pak lze věnovat vzniku služeb nových, namísto vymýšlení a realizování již vymyšlených a zrealizovaných… Příspěvek byl zakončen citátem sv. Pavla adresovaný SPRÁVCŮM (nejen) internetových projektů: „Navzájem si pomáhejte podle míry Božích darů, jako dobří SPRÁVCOVÉ rozmanité Boží milosti“ (1 Petr 4,10)
(Odkaz na body k příspěvku a seznam již existujících služeb na českém křesťanském internetu naleznete vespod článku.)

Další příspěvek přednesl Josef Ptáček. Mluvil o základních předpokladech pro tvorbu a udržování kvalitních křesťanských www stránek. Ve srozumitelném a přehledném příspěvku zaznělo mnoho konkrétních podnětů, jak postupovat při plánování, realizaci a provozování internetové prezentace. (Odkaz na body k příspěvku naleznete vespod článku.)

Po přestávce, která dobře posloužila i k navazování osobních kontaktů, pokračovalo setkání diskusí a výměnou zkušeností. Prostor byl i pro sdílení radostí a úskalí správců církevních stránek a hledáním jejich systémovějšího řešení. Účastníci se vyslovili i pro zorganizování dalších obdobných setkání.


Doporučené texty:
- MOŽNOSTI A VÝZNAM SPOLUPRÁCE NA ´KŘESŤANSKÉM´ WEBU, body k přednášce (Ignác Mucha) 17.1.2004
- INTERNET – JAK DÁLE? Myšlenky a podněty pro tvorbu křesťanských" projektů na webu, body k přednášce (Josef Ptáček) 17.1.2004
- Malý průvodce světem Internetu pro začátečníky (Josef Ptáček, Ignác Mucha)

K objednání:
- INTERNET JAKO PROSTŘEDEK FARNÍ PASTORACE
Bakalářská práce (František Jirsa)
Mírně zkrácený text bakalářské práce, obhájené na KTF UK v roce 2003. Práce přehledně a zdařile mapuje český "církevní" internet a podává srovnání se zkušenostmi v zahraničí. Práce závěrem nabízí doporučení pro tvorbu farních stránek. Vydáno ve spolupráci s KTF UK.


Témata: Internet

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.