Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KlonováníCírkevní dokumenty a oficiální prohlášení Stanovisko Svatého stolce ke klonování lidských embryí /29.11.2001/

Stanovisko Svatého stolce ke klonování lidských embryí /29.11.2001/

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo 27.11. prohlášení ke zprávě z USA o uspěšném klonování lidského embrya.



Vatikán/VIS: Časopis The Journal of Regenerative Medicine uveřejnil v pondělí 26.11.2001 článek výzkumníků americké společnosti Advanced Cell Technologies, který ve velmi dramatické podobě představuje závažnost události, během níž bylo tzv. "ve zkumavce" vyprodukováno nikoliv jedno, ale hned několik lidských embryí. Ty se postupně vyvinuly do stádia dvou, čtyř a šesti buněk. Experiment byl zdokumentován barevnými snímky. Skenovací mikroskop naprosto zřetelně zachytil první fázi vývoje těchto lidských životů, které vznikly nikoliv přirozeným spojením vajíčka a spermie, ale aktivací vajíčka jádrem somatické buňky.


Autoři tohoto pokusu sdělili, že nemají v úmyslu "vypěstování" člověka. Ale co je vlastně jiného to, co tito vědci nazývají pre-embryo (v originálu "early embryo"), než lidské embryo v rané fázi svého vývoje?


V této chvíli se v celé své aktuálnosti a palčivosti opět vynořuje velký bioetický otazník. Kdy začíná lidský život? Který okamžik máme považovat za počátek lidského života? Je to otázka, která se nikdy nevytratila. Zmíněné pokusy jsou ve skutečnosti víc než jen vědecká událost. Jablko sváru zůstává, protože je nepochybné - jak potvrzují i samotní badatelé, že se nejedná o pouhé buňky, jak by mnozí rádi věřili, ale skutečně o lidská embrya.


Událost nás tedy nutí k tomu, abychom znovu důrazně opakovali, že za začátek lidského života nemůžeme po vzájemné dohodě označit některou fázi vývoje embrya. Lidský život totiž skutečně začíná již v prvním momentu existence samotného embrya. Ten samozřejmě vyniká mnohem zřetelněji v "lidském" způsobu oplodnění, tedy ve chvíli spojení spermie s vajíčkem. Nicméně se musíme naučit rozeznat počátek života i v oplodnění "nelidském", které se uskuteční novým naprogramováním vajíčka tak, že se do něj vloží somatické jádro. Život, jak to bohužel dokázaly vědecké postupy, který může vzniknout i tímto způsobem, si však i za těchto okolností zachovává veškerou důstojnost stejně tak, jako kterýkoliv jiný existující lidský život.


Přes všechna rádoby "humanistická" prohlášení, která v klonování lidských embryí vidí především možnost léčení různých nemocí, je nezbytné klidné, ale jasné zhodnocení tohoto projektu, které nám ukáže jeho morální závažnost a přivede k jednoznačnému odsouzení. Ve jménu zdraví a dobrodiní lidstva se touto činností realizuje skutečná a opravdová diskriminace lidských bytostí, která je založena na fázi jejich vývoje (z toho by pak vyplývalo, že embryo má menší hodnotu než zárodek, zárodek by poté byl méně než dítě a dítě méně než dospělý jedinec). Tyto pokusy zcela převracejí morální imperativ, který nás vede k maximálnímu respektu a ochraně právě těch nejslabších, bezbranných, kterým i přesto musí být zachována vnitřní důstojnost.


Výzkum kmenových buněk je však v dnešní době také důkazem existence jiných cest, morálně přijatelných a z vědeckého hlediska hodnotných. Jde především o využití kmenových buněk dospělých jedinců. Ty má každý z nás. Jejich dalšími zdroji může být pupeční šňůra či zárodky z přirozených potratů. Touto cestou se musí vydat každý poctivý a solidní vědec, který usiluje o to, aby vůči člověku, a tedy vůči sobě samému, zachoval vždy maximální respekt.




Gabriela Hánečková, 29.11. 2001 13:00:00

Se svolením převzato se serveru tisk.cirkev.cz


Témata: Klonování

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mich 5,1-4a; Žalm Žl 80,2ac+3.15-16.18-19; Žid 10,5-10
Lk 1,39-45

Často citované evangelium zachycuje zážitek víry. Maria uvěřila Božímu poslovi a vydala se za Alžbětou, zřejmě více jak sto kilometrů daleko. Ale jak obhájí to, že ač svobodná, je v jiném stavu? Její starost je však vyřešena dříve, než by cokoli musela vysvětlovat. Alžběta všechno ví! Marii se nejen „vyplatilo“ opřít se vírou o Boha, ale navíc zakusila sílu Boží moci, která nezná vzdálenost a omezení… Tuto radost a naději víry okoušíme každé Vánoce. I letos jsme pozváni uvěřit Bohu a opřít se o jeho slovo.

Zdroj: Nedělní liturgie

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...
(20. 12. 2024) Informace o Vánocích, biblické texty, koledy a noty ke stažení, recepty, texty k zamyšlení, materiály pro…

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.

Jan od Kříže (svátek 14.12.)

(10. 12. 2024) Neměl dar humoru, neměl vůdcovské a organizační vlohy, nebyl strhujícím kazatelem, byl malé postavy... Zemřel 14. 12.…

Evangelizujte prostřednictvím médií

Evangelizujte prostřednictvím médií
(6. 12. 2024) Papež František se setkal se členy multimediálního kanálu „El Sembrador Nueva Evangelización“, poděkoval jim…

Svatý Mikuláš - materiály pro děti

Svatý Mikuláš - materiály pro děti
(5. 12. 2024) Podklady pro práci s dětmi: vyprávění s obrázky / katecheze / rébusy, luštěnky, bludiště / omalovánky / vyrábění,…