Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty N NadějeDelší texty Vtělit naději (Miloslav Máša)

Vtělit naději (Miloslav Máša)

Přes tolik náznaků v biblickém textu - o tom, jak bude vypadat konec světa, nelze říci vůbec nic. Neboť ty mohutné, dramatické, krásné výrazy v bibli nejsou informace, ale obrazy. Obrazy, které i nás mají vést k bdělosti a naději. Nelze v nich hledat předpovědi o budoucích věcech, tím méně přesnou reportáž o budoucnosti, či dokonce jakousi fyziku posledních věcí. Ale naopak, je třeba nesmírně vážně se ptát: Co je tedy skutečný smysl těch slov (výpovědí).

Výroky Písma o konci světa nejsou věštby, nýbrž něco mnohem hlubšího: zvěst o tom, že Bůh, od něhož všecko dobré pochází, je také budoucností všeho, je smyslem, posledním cílem a naplněním. A jeho vůli se nebude moci nic protivit.
Nejde o žádné vědění předem, kdy, kde a jak co nastane, ale o jistotu naší naděje. Bděte - sursum corda - vzhůru srdce! A to by nás mělo skutečně prostoupit.

Pro naději je všechno otevřené. Skutečnost jaká je, se všemi rozpory a propastmi, s její temnotou a nesmyslností není pro toho, kdo má naději, ničím definitivním. Mít naději znamená očekávat s jistotou, že svět, který vzešel z rukou Božích směřuje ke svému konečnému smíření a uzdravení. Bůh chce zdravý svět, a taková bude jednou jeho definitivní podoba. - Mít naději je něco osobního, neočekáváme něco, ale někoho, Boha. V této naději nečekáme na budoucí divadlo na konci světa, ale čekáme na Boha, Dovršitele a Naplnitele všeho. Až všechno, co bylo stvořeno, dospěje ke svému pozemskému konci, nastane úplné setkání s Bohem. A to se myslí tím příchodem na konci věků. Všichni, které Bůh zavolá, přijdou k Bohu. Bůh bude budoucností lidí, dobrem, nepředstavitelně šťastnou budoucností.

A nyní, v tomto našem pozemském životě, se to již připravuje - aby to mohlo být od Boha vyzdviženo, pročištěno a protříbeno, aby tomu dal Bůh definitivní podobu. Bude to nesmírná radost a štěstí. Konec lidské slabosti, kterou právě ten, kdo chce Bohu sloužit, stále na sobě poznává a velmi tím trpí. Konec všech nejistot. Konec toho, že dobro je ve světě tak slabé a často se zdá, že zlo je silnější. Konec nemohoucnosti Božího slova, které se ve světě hlásá s takovou lidskou slabostí, konec všeho nepokoje, konec všeho, čím se lidstvo trápí. A dovršení všeho dobrého, dovršení všeho, co bylo vytvořeno z lásky, definitivní sláva toho, co bylo protrpěno, co prošlo zkouškami a s pomocí Boží obstálo. A tak právě tato naděje vede k tomu, abychom přinášeli teď užitek ze svěřených hřiven. Naděje v život věčný vede k zodpovědnosti na tomto světě.

Když byl v r. 7O po Kr. zbořen jeruzalémský chrám, domnívali se všichni, že konec už je přede dveřmi. V moderní době mohou vznikat podobné psychózy v jiné formě. Ale křesťané se nemají ničím dát odradit od pravé naděje a od snažení žít tak, jak si to Bůh přeje. Není důležité spekulování o noci světa, ale důvěra v Ježíšovo slovo. A to je slovo napomenutí a naděje. Nejen ten úsek o příchodu Páně, ale celé evangelium. Proto dnešní úryvek evangelia vrcholí v té větě: Nebe a země pominou, ale slova má nepominou. To "slabé" Boží slovo je silnější než všechno. A spoléhat se na to slovo a řídit se jím, to je správná příprava na Kristův příchod.

Křesťané jsou lidé, kteří mají naději. Žijí z naděje. Očekávají od Boha absolutní budoucnost. A proto nedřímají a nespí, ale snaží se jít Pánu naproti. Tím, že po něm touží a těší se na něho, a teď zatím s láskou konají, co je třeba.

Křesťané mají být ve světě znamením, že je svět povolán ke spáse. I v tomto bodě je evangelium "radostná zvěst".

(Miloslav Máša: Homilie, Getsemany č.19)


A tak nemůžeme udělat na začátku roku nic lepšího než vzít ten další rok svého života s důvěrou z rukou Božích. Jako dar Boží - nabídku - řadu možností žít pro druhé, vydávat se, konat dobro, a třeba i osvědčit se v utrpení. Nedělejme si žádná veliká rozhodnutí, z nichž nakonec nic nevzejde, ale především vezměme od Boha sami sebe: své schopnosti, svoje povinnosti, možnosti, která nám Bůh dává, ale i svou částečnost a slabost. Bůh si nás chce opracovávat - nepropadejme tedy smutkům, a je-li třeba, začínejme vždycky znovu s vědomím, že to má smysl. Vezměme z rukou Božích i své okolí - ty, kteří jsou s nám spjati, nám svěřeni, o které se máme starat, pro které máme pracovat a žít. Přijměme je i s jejich slabostmi a snášejme je, buďme na světě pro ně, chtějme pro ně nosit v sobě pokoj Kristův, aby jim to přinášelo užitek. Buďme na sebe jemní. Vezměme z rukou Božích i dobu a místo, na kterém žijeme. Snažme se tvořit, co je poctivé a ryzí, přemáhejme zlo dobrem a buďme věrni sami sobě. A tak se může i na naší slabosti ukázat, že v evangeliu je životodárná síla. Akceptujme tedy tento nový rok a řekněme k němu s důvěrou své ANO.

(Miloslav Máša: Homilie, Getsemany č.19)


Témata: Naděje | Zlo | zlo a utrpení

Související texty k tématu:

Naděje

Čtení z dnešního dne: Úterý 21. 1. 2025, Památka sv. Anežky Římské, panny a mučednice

Žid 6,10-20;

Komentář k Mk 2,23-28: Neškodí i dnes si uvědomit, že Ježíš je pánem nad mnoha projevy naší zbožnosti, tam, kde se jedná o pouhou zvykovost a dobrý pocit z našeho „výkonu“.

Zdroj: Nedělní liturgie

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(13. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…