Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MilosrdenstvíDelší texty Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (A. Donghi)

Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (A. Donghi)

Zjevení Božího milosrdenství v současnosti (srov. Řím 11,25-32) se stává zdrojem chvalozpěvu díkůvzdání (srov. Řím 11,33-36). Duchovní bohoslužba nám dovoluje rozvinout všechny požadavky lásky a vyžaduje poznání, které přichází shůry. Bez prostřednictví díla Božího milosrdenství by to však bylo nemyslitelné. Tajemství spásy, v němž má křesťan růst a působit, není ničím jiným než tajemstvím milosrdenství Boha Otce, jež se zjevilo v Ježíši Kristu.

Jednotlivé kroky zjevení tajemství milosrdenství proto vycházejí z díla Boha Otce a jdou vstříc uskutečnění v Ježíši Kristu, Božím Synu, a sjednocení v Kristově Duchu.

V tajemství milosrdenství proto objevujeme tajemství spásy, kterou nám přináší Bůh Otec, Syn a Duch svatý a která se nabízí každému člověku. Tím se zjevuje Boží slitovnost k člověku i jeho úmysly a záměry, přestože konkrétní projevy se mohou v rámci dějinných okolností různit. Neustále však přetrvává základní poselství: Bůh chce sdílet s každým tvorem pravou svobodu.

Každý, kdo přijal Boží nabídku spásy, ji převádí do svého života v podobě milosrdenství prokazovaného bratřím.

Křesťané jsou povoláni, aby vykonávali stejnou službu milosrdenství jako Ježíš: aby vydali sami sebe v oběť Bohu Otci a jako pravé kněžstvo mu obětovali všechny národy; aby se stali obětí svatou a Bohu milou tím, že všem národům zvěstují evangelium o Božím milosrdenství.

Milosrdenství nám zjevuje především Boží srdce, otevřené vůči člověku, a Boží otcovské vedení ve vztahu k celému lidstvu. Ukazuje nám tajemství lásky, která spojuje Otce se Synem, dokonalým uskutečněním všech požadavků milosrdné lásky Otcovy, i to, jakým způsobem se mocí Ducha svatého v současnosti i v budoucnosti uskuteční Kristovo dílo vykoupení.

Tak jsme znovuzrozeni ve smlouvě a vztahu s Bohem, objevujeme radost a sílu obnoveného života a přijímáme dar, v němž se stáváme živým a prorockým znamením Božího milosrdenství. V Ježíši Kristu se setkává milosrdná Boží svoboda, v jejímž světle poznáváme svou pravou tvář, s naší svobodou, obnovenou prostřednictvím pokoje, který vychází z Kristova velikonočního díla.


***



Z knihy Hle, všechno tvořím nové, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Témata: Milosrdenství

Související texty k tématu:

Milosrdenství

Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.