Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
32. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (Vzkříšení se zakládá na věrnosti Boha)

Dnešní evangelium (Lk 20,27-38) nám předkládá podivuhodnou Ježíšovu nauku o vzkříšení z mrtvých. Ježíš je dotázán několika saduceji, kteří nevěřili ve zmrtvýchvstání a kladou mu tedy úskočnou otázku: Čí manželkou bude při vzkříšení žena, která měla sedm manželů, sourozenců, kteří postupně za sebou umírali? Ježíš neupadá do léčky a odpovídá, že vzkříšení se »nebudou ženit ani vdávat. Už přece nemohou zemřít, jsou totiž rovní andělům a jsou syny Božími, neboť mají účast na vzkříšení« (vv. 35-36). Tak odpovídá Ježíš.

Touto odpovědí vybízí Ježíš svoje posluchače – včetně nás – přemýšlet o tom, že tato pozemská dimenze, v níž nyní žijeme, není jedinou dimenzí, nýbrž existuje druhá, která už není podrobena smrti a ve které se plně vyjeví, že jsme syny Božími. Naslouchání těmto jednoduchým a jasným Ježíšovým slovům o životě po smrti vyvolává obrovskou útěchu a naději, kterých máme zapotřebí zejména v naší době, která oplývá tolika poznatky o veškerenstvu, ale je chudá na moudrost o životě věčném.

Tato průzračná Ježíšova jistota o vzkříšení se cele zakládá na věrnosti Boha, který je Bohem života. Za dotazem saducejů se totiž skrývá hlubší otázka, jež se týká nejenom toho, čí manželkou bude vdova, která měla sedm manželů, nýbrž komu bude patřit její život. Jde o pochybnost, týkající se lidí každé doby, i nás. Co bude s naším životem po této pozemské pouti? Bude patřit nicotě? Smrti?

Ježíš odpovídá, že život patří Bohu, který nás má rád a stará se o nás natolik, že svoje jméno spojuje s tím naším: »Je Bohem Abrahamovým, Bohem Izákovým a Bohem Jakubovým. On přece není Bohem mrtvých, ale živých, neboť všichni žijí pro něho« (vv.37-38). Život existuje tam, kde je spojení, společenství, bratrství, a je životem silnějším než smrt, když stojí na opravdových vztazích a svazcích věrnosti. A naopak, život není tam, kde je nárok patřit pouze sobě a žít izolovaně; v takových postojích převládá smrt. Je to sobectví. Pokud žiju sám pro sebe, zasévám do svého srdce smrt.

Panna Maria kéž nám pomáhá žít každý den v perspektivě toho, co tvrdíme v závěrečné části Vyznání víry: »Očekávám vzkříšení mrtvých a život budoucího věku.« Očekávat onen svět.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Vzkříšení, zmrtvýchvstání 
Člověk neexistuje pro smrt (Jan Pavel II.) 
Úvahy o utrpení a vzkříšení Páně 
Když dohasíná lidský život v nejlepších letech 
S Kristem zemřít a vstát z mrtvých
Ježíš je vzkříšen
Vzkříšení může být zdrojem obrovského optimismu pro náš osobní život.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.