Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Vánoce (cyklus C)
Slavnost Zjevení Páně C / Petr Šabaka

 

Až hledači vejdou do našeho domu

Promluva na Slavnost Zjevení Páně C
 

„Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou; padli na zem, klaněli se mu a obětovali mu přinesené dary – zlato, kadidlo a myrhu“ (Mt 2, 11).

Ve svém okolí potkávám velice mnoho hledajících lidí. Hledají něco, ale často neví co, hledají i určité duchovní zakotvení, hledají uzdravení vztahů. Mohu tuto svou zkušenost sdílet i s mnohými z vás? Potkáváte i vy hledače?

V souvislosti s dnešní slavností jsem otevřel dokument II. vatikánského koncilu o misii Ad gentes a listoval jsem v něm. Nalezl jsem v něm slova pomáhající osvětlovat osoby mudrců jdoucích do Betléma:

„Ať se (křesťané) považují za členy společenství lidí, mezi kterými žijí, a ať mají účast na kulturním a společenském životě různými styky a činnostmi, jaké s sebou nese lidský život. Ať jsou obeznámeni s jejich národními a náboženskými tradicemi. Radostně a uctivě ať odkrývají semena Slova, která jsou v nich ukryta. Zároveň ať pozorně sledují hlubokou přeměnu, k níž dochází mezi národy, a ať pracují na tom, aby se lidé našeho věku, příliš upoutaní na vědu a na techniku moderního světa, neodcizili božským věcem, ale aby se v nich naopak probouzela větší touha po pravdě a lásce zjevené Bohem“ (Ad Gentes, 11).

Jsme tedy církví osloveni, abychom žili ve své obci, v práci, ve škole a dalších kolektivech lidí naplno, abychom byli v postoji naslouchajících, abychom byli připraveni nabídnout slova útěchy, povzbuzení, naděje. Zvláště jsme pozváni, abychom očišťovali a směrovali jejich tužby ke Kristu.

Dokážu si představit i velkorysou otevřenost křesťanů. „Přijďte na návštěvu.“ Věřím, že se mnozí lidé pozvat dají, že mohou pokukovat po našem stylu života a až jednou vejdou do našeho domu, kde je Kristus se svou Matkou, aby se mu poklonili a uctili ho jako Boha a Pána svého života.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)