Sekce: Knihovna

3. Ostatní církve a církevní společenství: prostředky spásy

z knihy Duch svatý a ekumenismus

Ukázali jsme, jak 2. vatikánský koncil výslovně uznává, že Duch svatý působí v církvích a církevních společenstvích, které nejsou v plném společenství s katolickou církví. Navíc koncil ještě výslovněji tvrdí: "Duch Kristův se nezdráhá používat jich jako prostředků spásy" (UR 3). Koncil a různé dokumenty v ekumenickém dialogu přesněji určily různé prvky tohoto již existujícího společenství. I ostatní církve a církevní společenství byly a jsou nástrojem, skrze nějž se do té doby nekřesťanské národy dověděly o evangeliu a shromáždily se v církevních společenstvích, jež se stala místem bohoslužby, posvěcení, svědectví a služby v Duchu svatém. Církve s vděčností společně rozjímají o tom, co mají společné. Jsou to totiž stupínky, které vedou k rostoucímu společenství. Přes odchylnosti, jež zůstávají, je možné připomenout také společné dílo kolem Písma jako společné svědectví misií, v charitě a úsilí o spravedlnost a pokoj. Je možné připomenout výsledky ekumenických dialogů na různá teologická témata, zvláště na téma křtu, eucharistie a služby.

V perspektivě jubilea si svědectví víry, jež vydávají křesťané až po prolití krve, zaslouží zvláštní pozornost. Toto svědectví se stalo společným dědictvím katolíků, pravoslavných, anglikánů a protestantů (srov. TMA 37). Křesťanské společenství nesmí nechat zapadnout památku Kristových svědků, kteří prokazují přítomnost a účinnost Ducha svatého v různých církvích a křesťanských společenstvích. Tento hlas, pocházející z communionis sanctorum, je vznešenější a přesvědčivější než rozdělení a nesváry (srov. TMA 37). Připomínka jejich svědectví a jejich věrnosti je zárukou naděje pro budoucnost. Za tímto účelem by mohl posloužit "společný kalendář" nebo "ekumenické martyrologium", tj. seznam křesťanů – katolíků, pravoslavných, anglikánů a protestantů – kteří vydali svědectví Kristu Spasiteli často až k prolití krve.

Proč nevzpomenout také jako dar Ducha svatého různé projevy kultury, hudby, malířství, sochařství, architektury nebo literatury, které na jednu stranu vyjevují spiritualitu vlastní křesťanské tradici, a na druhou stranu se staly společným pokladem celého křesťanství navzdory konfesijním hranicím?


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Pátek 25. 4. 2025, Pátek velikonočního oktávu

Sk 4,1-12;

Komentář k Jan 21,1-14: Noci, které následovaly po Poslední večeři, vyústily ve snídani na břehu jezera. Pane, kéž se s Tebou jednoho rána probudím ze svých nejistot…

Zdroj: Nedělní liturgie

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2025) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra
(22. 4. 2025) Biskupství plzeňské vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice VEDOUCÍ ODDĚLENÍ PASTORAČNÍ CENTRUM 

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2025) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2025) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.