Sekce: Knihovna

Úvod

z knihy Duch v judaismu, islámu a hinduismu

Český překlad připravila Komise pro Velké jubileum při ČBK

Druhý rok bezprostřední přípravy na Veliké jubileum roku 2000 se soustřeďuje na Ducha svatého. Je též vyhlášen za rok naděje. Papež Jan Pavel II. ve svém dopise Tertio Millennio Adveniente uvádí, že úkol přípravy na jubileum zahrnuje obnovené chápání přítomnosti a činnosti Ducha (TMA 45). Nyní je z učení 2. vatikánského koncilu a z různých encyklik (Redemptor Hominis, Dominum et Vivificantem, Redemptoris Missio) zcela jasné, že tato činnost Ducha svatého se neomezuje jen na církev, ale můžeme se s ní setkat i mimo její viditelné hranice. Podle koncilu je mezináboženský dialog jedním ze způsobů, jak odpovědět na „podněty Ducha“ (GS 92). Proto také Svatý otec označuje „obnovený zájem o dialog s jinými náboženstvími a se současnou kulturou“ (TMA 46) za jeden z projevů naděje.

Tato sbírka dokumentů by chtěla k tomuto dialogu přispět tím, že přináší některé stručné údaje o tom, za koho považují Ducha jiné náboženské tradice, přičemž se omezuje na tři náboženství: židovství, islám a hinduismus. Část pojednávající o Duchu svatém v židovské biblické tradici je doplněna o některé stručné reflexe o Duchu svatém a Duchu svatosti v postbiblických židovských spisech.

Část o islámu předkládá některé významné pasáže z Koránu a několik výňatků z duchovních autorů.

Texty reprezentujicí hinduistickou tradici pocházejí všechny ze spisů tohoto náboženství.
Je zřejmé, že tyto tradice nemluví o Duchu svatém způsobem, který by byl v plném souladu s učením katolické viry. Nicméně texty zde uvedené mohou být užitečné místním komisím k přípravě na jubileum a mohou jim pomoci v jejich vztahu k lidem jiných náboženství.
Michael L. Fitzgerald,
president Komise pro mezináboženský dialog


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 24. 4. 2025, Čtvrtek velikonočního oktávu

Sk 3,11-26;

Komentář k Lk 24,35-48: Ježíš s odkazem na „vyzbrojení mocí z výsosti“ zjevuje společenství Trojice, která je sama komunikací, kdy každá „osoba“ odkazuje na druhou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2025) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra
(22. 4. 2025) Biskupství plzeňské vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice VEDOUCÍ ODDĚLENÍ PASTORAČNÍ CENTRUM 

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2025) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2025) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.