Rejstřík témat
Vyhledávání podle kombinace klíčových slov
#
A
B
C
Č
D
Ď
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
Ň
O
P
Q
R
Ř
S
Š
T
Ť
U
V
W
X
Y
Z
Ž
Komentáře liturgie
- Inspirace k prožití Zeleného čtvrtku (Tematické texty) Při večerní mši svaté na Zelený čtvrtek oslavujeme ustanovení eucharistie při Ježíšově poslední večeři s učedníky. Henri Nouwen pronesl jednou kázání o čtyřech slovesech eucharistie…
- Komentář k jednotlivým posvátným znamením při mši svaté (Tematické texty) Komentář k jednotlivým posvátným znamením při mši svaté. / podle knížky:"Posvátná znamení" R. Guardini /
- Pán s vámi. I s tebou! V tomto pozdravu nejde o zbožné přání... (Články) Na začátku slavení eucharistie - po znamení kříže - pokračuje slavení eucharistie vzájemným pozdravem kněze a věřících. V pozdravu „Pán s vámi“ nejde o zbožné přání, ale o…
- 1/ Missa chrismatis – komentář k čtvrteční dopolední liturgii (Tematické texty)
- 1/ Zelený čtvrtek – komentář k večerní liturgii (Tematické texty)
- Elejson - co to znamená? (Články) Při každé mši svaté se modlíme „Kyrie eleison“. Co to znamená?
- Jak prožít Velikonoce? (Články) Velikonocemi můžeme projít, aniž se setkáme s Kristem...
- Nová řada kratičkých a trefných videospotů o liturgii (Články) Na kanále youtube "liturgiecz" můžete od 18. února sledovat nový seriál dvouminutých videí o mši svaté. Videa jsou zveřejňována vždy v pondělí a ve čtvrtek ve 20 hodin.
- Biblický průvodce postními nedělemi cyklu C (Kázání) Malý biblický průvodce postními nedělemi cyklu C. P. Petr Hruška (1998)
- Úvod do adventní doby / Dnešní člověk a očekávání Božího příchodu (Kázání) Advent není především dobou pokání, ale hlavně oslavnou památkou vtělení a teprve na tomto základě také radostným očekáváním parusie (druhého Kristova příchodu).
- 04. neděle adventní C / Petr Šabaka (Kázání)
- Adorace s trojím čtením pro slavení slavnosti Těla a Krve Páně (Tematické texty) Pro vlastní slavení slavnosti Těla a Krve Páně je možné vybrat z předložených textů pro průvod adorace ty, které se nejvíce hodí a podle místních podmínek je upravit.
- Květná neděle - vstupní modlitba a komentář (Články) Šestá neděle postní nese dvojí název: květná – pašijová. Podle starého římského zvyku se při mši totiž zpívají pašije; od středověku navíc podle jeruzalémského zvyku předchází samotné mši…
- Na Popeleční středu se věřícím dělá na čele znamení kříže (Články) Na Popeleční středu se po evangeliu žehná popel a přítomným se jím dělá na čele znamení kříže. Popel symbolizuje obrácení. Má nám připomínat, že jsme prach a v prach se obrátíme, jak zní stará formule…
- Neděle Božího milosrdenství – vstupní modlitba a komentář (Články) Druhá neděle velikonoční je nazývána nedělí Božího milosrdenství. Jedná se o ozvěnu velikonočního Žalmu 118 (117). V textu naleznete vstupní modlitbu, rozbor textu + zamyšlení.
- Nejasnosti ohledně volby biblických liturgických čtení v cyklech A-B-C (Tematické texty) Některé dny liturgického roku nabízejí více možností volby biblických textů. Varhaníci, lektoři či kantoři se mohou potýkat s vlastní nejistotou nebo dokonce s nutností rychle zaměnit připravené čtení…
- Oheň a světlo o Velikonocích (Články) Křesťané v prvních staletích přejali od pohanů zvyk vítat večerní světlo zapalované lampy zvoláním: Buď pozdraveno, dobré světlo, buď pozdraveno milované světlo. Křesťané v záři lampy…
- Slavnost Těla a Krve Páně, texty pro průvod (Tematické texty) Slavnost Těla a Krve Páně (A)
- Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování) (Tematické texty) Svátost biřmování se uděluje pomazáním křižmem na čele, které se dělá při vkládání ruky, a slovy: "Přijmi pečeť daru Ducha svatého."
- Velikonoce – přežít, nebo prožít? Prezentace k přednášce (AO) (Články) Prezentace k přednášce Doc. Aleše Opatrného stručně shrnuje průběh doby postní, velikonočního tridua a doby velikonoční s důrazem na slavení liturgie velikonočních svátků. Zvláštní pozornost je…
- Velkopáteční obřady stručný komentář litugie (Tematické texty) Dne si připomínáme Umučení Pána Ježíše. Nemyslíme na ně jen se smutkem, ale i s vděčností, neboť kříž pro nás znamená vykoupení.
- Vysvětlení částí mše (Petr Šabaka) (Tematické texty) Na následujících stránkách se můžete seznámit s průběhem, smyslem a postojích obřadu svátosti eucharistie. (Text byl publikován ve Zpravodaji Pardubické farnosti v roce 2005.)
- Zajímavá, skvělá a užitečná kniha Oremus (Aktuality) Kniha komentářů ke vstupním modlitbám mešní liturgie. (Radek Tichý)
- Členění obřadu biřmování (Tematické texty)
Související štítky: