Většina referátů si bude všímat středověkého období (Václav jako věčný kníže Čechů atd.) a řada z nich bude orientována kunsthistoricky (Svatováclavská kaple, Svatováclavská koruna, Parléřova socha sv. Václava atd.). Poslední tři přednášky se budou zabývat novověkou svatováclavskou tematikou z období baroka, z 19. a ze 20. století. Kolokvium zřejmě úplně poprvé od svatováclavského milénia v roce 1929 shrne dosavadní výsledky bádání o sv. Václavu, jeho době a jeho kultu v průběhu celých českých dějin. Z kolokvia vyjde v roce 2009 sborník v publikační řadě Opera Facultatis Theologiae Catholicae Universitatis Carolinae Pragensis.
Do roku oslav 1100. výročí narození sv. Václava, v jehož rámci se toto kolokvium koná, jsme vstoupili mší svatou, která se konala 22. ledna v 18 hodin ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Pražská arcidiecéze si tento rok připomíná narození jedné z nejvýznamnějších postav našich národních i církevních dějin sv. Václava, patrona českých zemí. Kardinál Vlk při zahájení řekl: „Tento rok bude v naší arcidiecézi rokem svatováclavským. Podle tradice se Václav narodil v r. 908, tedy před jedenácti sty léty. Připomínka jeho výročí je záležitostí nejen naší arcidiecéze, ale celé církve v naší vlasti,“. Navzdory všem úvahám o významu Václavova pozemského působení, jak loni při svatováclavské poutní mši ve Staré Boleslavi kardinál Vlk připomněl, se český kníže, svatořečený krátce po své smrti, stal symbolem jednoty českého národa a jednou z jeho nejvýznamnějších postav.
Součástí oslav bude kromě kolokvia a každoroční svatováclavské pouti do Staré Boleslavi a oslav ve všech farnostech a diecézích, jichž je sv. Václav patronem, také výstava exponátů spojených se sv. Václavem pořádaná ve spolupráci s Národní galerií.