Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
Regina coeli na Velikonoční pondělí / papež František

Dnes, v pondělí velikonočního oktávu, nám evangelium (srov. Mt 28,8-15) ukazuje radost žen z Ježíšova zmrtvýchvstání: podle textu odcházely od hrobu s "velkou radostí" a "běžely to oznámit jeho učedníkům" (v. 8). Tato radost, zrozená právě z živého setkání se Zmrtvýchvstalým, je překypující emocí, která je podněcuje k tomu, aby ji šířily a vyprávěly, co viděly. 

Sdílení radosti je nádherná zkušenost, které se učíme už od útlého věku: vzpomeňme si na dítě, které dostane ve škole dobrou známku a nemůže se dočkat, až ji ukáže rodičům, nebo na mladého člověka, který dosáhne prvního sportovního úspěchu, nebo na rodinu, v níž se narodí dítě. Zkusme si každý z nás vzpomenout na okamžik, který byl tak šťastný, že bylo dokonce těžké ho vyjádřit slovy, ale o kterém jsme chtěli všem hned vyprávět!

Zde ženy o velikonočním ránu prožívají tuto zkušenost, ale v mnohem větší míře. Proč? Protože Ježíšovo zmrtvýchvstání není jen úžasnou zprávou nebo šťastným koncem příběhu, ale něčím, co náš život zcela změní a navždy promění! Je to vítězství života nad smrtí, to je Ježíšovo vzkříšení. Je to vítězství naděje nad sklíčeností. Ježíš prolomil temnotu hrobu a žije navždy: jeho přítomnost může naplnit světlem cokoli. S ním se každý den stává jevištěm věčné cesty, každý "dnešek" může doufat v "zítřek", každý konec v nový začátek, každý okamžik se promítá za hranice času, k věčnosti.

Bratři a sestry, radost ze vzkříšení není nic vzdáleného. Je velmi blízko, je naše, protože nám byla darována v den našeho křtu. Od té doby se i my, stejně jako ony ženy, můžeme setkat se Zmrtvýchvstalým a on, stejně jako jim, nám říká: "Nebojte se!" (v. 10). Bratři a sestry, nevzdávejme se velikonoční radosti! 

Jak ale tuto radost živit? Tak jako ony ženy: setkáním se Zmrtvýchvstalým, neboť on je zdrojem radosti, která nikdy nekončí. Pospíchejme ho hledat v eucharistii, v jeho odpuštění, v modlitbě a v prožívané lásce! Radost, když je sdílená, roste. Sdílejme radost Vzkříšeného.

A kéž nám Panna Maria, která se o Velikonocích radovala ze svého vzkříšeného Syna, pomáhá být jeho radostnými svědky.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Vzkříšení, zmrtvýchvstání 
Člověk neexistuje pro smrt (Jan Pavel II.) 
Úvahy o utrpení a vzkříšení Páně 
Když dohasíná lidský život v nejlepších letech 
S Kristem zemřít a vstát z mrtvých
Ježíš je vzkříšen
Vzkříšení může být zdrojem obrovského optimismu pro náš osobní život.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.