Navigace: Tematické texty N Nebe, věčný posmrtný životNaděje na věčný život - rekolekce ve Vatikánu (9. 3. - 14. 3. 2025) 10. Život není film postrádající smysl, ale dílo výjimečného režiséra

10. Život není film postrádající smysl, ale dílo výjimečného režiséra

10. Nechat se proměnit
(Pátek 14. března, 9:00)

Život se svou krásou i těžkostmi před nás staví zásadní otázku: jaký smysl má naše putování tímto světem, když všechno jednou končí? Bez naděje na věčnost nás může tíha reality zdrtit nebo přimět k cynismu a tlačit nás k rezignaci. Svatý Pavel navrhuje, abychom upřeli svůj pohled na neviditelné věci, které jsou věčné.

Lidstvo je poznamenáno fyzickým úpadkem, ale den za dnem dochází k vnitřní obnově. Všechno, co zdánlivě zaniká, má ve skutečnosti větší určení: Bůh nás stvořil pro vzkříšení, a to není utopický sen, ale přirozená logika existence povolané k plnosti.

V tajemství Kristova kříže a vzkříšení Bůh dovedl svůj plán lásky k naplnění. Zdánlivá porážka Ukřižovaného je ve skutečnosti zjevením Otce, který se svých dětí nevzdává. To znamená, že náš život není ponechán náhodě, ale je součástí plánu osvojení a vykoupení, který z nás činí milované děti určené pro věčnost. Vše, co prožíváme - radosti, smutky, úspěchy i neúspěchy -, je součástí neustálé proměny, podobné proměně semene, které svou smrtí vytváří nový život. Tak i my, ačkoli procházíme hranicí smrti, jsme určeni k novému a slavnému životu.

Tato proměna není pouze budoucí, ale začíná již nyní. V eucharistii totiž dochází k tajemné výměně: nabízíme Bohu svůj život a na oplátku přijímáme samotného Krista, který nás proměňuje ve své lásce. Při každé mši svaté, kterou slavíme, je vše, co jsme, přijato do života Krista, který to s sebou bere k Otci. Nejde o symbolický obřad, ale o skutečný proces proměny naší osoby, díky němuž se již v přítomnosti podílíme na věčném životě.

Nevíme přesně, jak vše skončí, ale víme, že to, čím budeme, už v nás klíčí. Nejsme určeni k nicotě, ale k budoucnosti plné naděje. Tato jistota vše mění: náš život není nesmyslný film, ale dílo napsané a režírované mimořádným Režisérem, který nás zve, abychom upřeli svůj pohled k věčnosti a s důvěrou kráčeli k Němu. Je to reálný fakt: Bůh zplodil děti a mezi tyto děti patříme i my. Budoucnost před námi zůstává jako plán lásky, který je jen částečně odhalen. To, co vidíme dnes, je však již nádherné: jsme milované děti, občané nebe, žijící pro Boha a navždy.

 


Shrnutí meditace kazatele papežského domu P. Roberto Pasolini OFMCap
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pátek 25. 4. 2025, Pátek velikonočního oktávu

Sk 4,1-12;

Komentář k Jan 21,1-14: Noci, které následovaly po Poslední večeři, vyústily ve snídani na břehu jezera. Pane, kéž se s Tebou jednoho rána probudím ze svých nejistot…

Zdroj: Nedělní liturgie

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2025) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra

Plzeňská diecéze hledá vedoucí/ho Pastoračního centra
(22. 4. 2025) Biskupství plzeňské vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice VEDOUCÍ ODDĚLENÍ PASTORAČNÍ CENTRUM 

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2025) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2025) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.