Navigace: Tematické texty P Pastorační péčePastorační péče v méně obvyklých situacích - část I. (P. ing. Aleš Opatrný) 17. Pastorace pastorujících (doprovázejících)
17. Pastorace pastorujících (doprovázejících)
Literatura:
BOLEST A NADĚJE - deset esejů o osobním zrání. Sborník, 2. vydání, Vyšehrad, Praha 1992
KOPŘIVA K., Lidský vztah jako součást profese, Portál Praha, 3. vyd. 1999
KŘIVOHLAVÝ J., Jak neztratit nadšení, Grada, Praha 1998
Je chybou, považuje-li se nebo je-li obecně považován pastorující za člověka, který všem poslouží a sám nic nepotřebuje. Bohužel v křesťanském prostředí se tak stává. Pojmy jako supervize jsou většinou neznámé, instituce podobné Bálintovským skupinám se vyskytují jen nahodile. Tak dochází k častým přetěžováním pastorujících, k nástupu syndromu vyhoření, případně k nevratným duchovním i morálním škodám, které nikdo neočekával.
17.1 Co má vědět pastorující, aby se sám nestal obtížným pastoračním případem
Především si musí být vědom toho, že jeho možnosti a schopnosti nejsou neomezené. Jinak řečeno: má si být vědom svých hranic a respektovat je. Dále čím více chce udělat pro druhé a čím větší jsou nároky, na něho kladené, tím zodpovědněji musí pečovat sám o sebe - ne naopak. Takzvané "zapomínání na sebe" může být cestou v lepším případě k neefektivnosti vlastní práce, v horším případě k osobní katastrofě, kde psychosomatické onemocnění je tou nejmenší škodou.
Zvlášť v hierarchickém uspořádání katolické církve je nutné, aby nositel úřadu respektoval hranice své odborné způsobilosti v tom kterém oboru. Ostudou je předstírat znalost, kde není, nikoliv uznat hranice svých schopností a své odborné kompetence. A konečně: má-li být člověk dnes opravdu druhým v jejich trápeních přínosem, nemůže být vševědem, ale má být tím, kdo má slušný rozhled, který mu umožňuje vyhledat kompetentní spolupůsobení druhých, s nimiž má být schopen spolupracovat. Jinak řečeno: většina pastoračních pomocí v méně obvyklých situacích dnes vyžaduje týmovou spolupráci. A ta může být požehnáním i ochranou před přetížením pastorujícího nebo před škodami, které jako "sólojezdec" může snadno napáchat.
Další literatura:
DANNEELS G., kard., Kristus nebo vodnář, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 1993
Drogy - rady pro služebníky církve, vypracoval kolektiv pracovníků nadace Podané ruce
MEZINÁRODNÍ KONGRES RODIN, Praha 21.-24.4.1994, sborník přednesených příspěvků, zájmový tisk, editor RNDr Jiří Ludvík CSc.
MIOVSKÝ M., LSD a jiné halucinogeny, Albert, Boskovice 1996
NOVOTNÝ T., Přicházejí, Oliva, Praha 1992
PSYCHOLÓGIA A PASTORÁCIA 1, zborník prednášok, Bratislava 1991
PSYCHOLÓGIA A PASTORÁCIA 2, Príprava na životné povolanie manželstvo a rodičovstvo. Zborník prednášok zostavili K. Rašlová a M. Kočiš, Centrum rodiny Bratislava 1992
PSYCHOLÓGIA A PASTORÁCIA 3, Mládež. Zborník prednášok, zostavila K. Rašlová, Bratislava 1993
PSYCHOLÓGIA A PASTORÁCIA 4, Duševné zdravie a náboženský život. Zborník prednášok, zostavila K. Rašlová, Bratislava 1994
SIRE James W., Průvodce světovými názory, Návrat Praha 1993
Autor: Aleš Opatrný