Navigace: Tematické texty P Pastorační péčePastorační péče v méně obvyklých situacích - část I. (P. ing. Aleš Opatrný) 7. Oběti násilí a podvodů
7. Oběti násilí a podvodů
Mnozí se domnívají, že oběti násilí a podvodů utrpěly jen fyzické nebo ekonomické škody a k tomu nanejvýš šok, který odezní. Situace je složitější. Například vyloupení bytu je vnímáno jako těžké a takřka nenapravitelné porušení soukromí. Stát se obětí podvodu může znamenat podstatným způsobem ztrátu úcty k sobě samému. Nejhorší ovšem pro člověka může být znásilnění. A to jak u ženy, tak i u muže (nejčastěji znásilnění muže mužem ve věznici, ale existují i znásilnění muže ženou). U ženy je v popředí pozornosti jednak možné ohrožení života, brání-li se nebo je-li násilník deviantem, jednak možné otěhotnění. Ovšem i v případech, kdy nedojde ani k jednomu ani k druhému, je znásilnění zpravidla prožíváno jako akt velkého ponížení. Po všech druzích násilí přetrvává mnohdy dlouho hluboce zakořeněný strach a nedůvěra. Pro pomoc takto postiženým lidem existuje občanské sdružení Bílý kruh bezpečí. Název sám už napovídá, oč v těchto případech jde.
7.1. Kořeny útrap
Kořeny útrap leží ponejvíce ve zklamání (v lidech, případně v sobě samém), v nereflektovaném vnitřním zranění a v přetrvávající nedůvěře ať ke konkrétním lidem nebo k lidem všeobecně, případně k určitým institucím, které poškozeného nechránily nebo domněle či skutečně poškodily (např. soud se u nás může mnohdy jevit poškozenému jako instituce, která chrání agresora a poškozeného staví do polohy nedůvěryhodné osoby).
7.2. Možná pomoc
Kromě odborné psychoterapie se může jednat zejména o tři věci:
- uvedení poškozeného do kruhu přátelských lidí, kterým důvěřuje
- vnitřní uzdravení, které začíná i vrcholí odpuštěním jak agresorovi či podvodníkovi, který ublížil, tak sobě samému (že se poškozený nechal tak napálit nebo že něco zanedbal)
- trpělivá práce na návratu sebedůvěry u poškozeného
Autor: Aleš Opatrný