Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VíraKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Setkání s Ježíšem (Vladimír Boublík)

Citáty z knihy: Setkání s Ježíšem (Vladimír Boublík)

Ježíšovo poselství odpovídá na oprávněné touhy moderního světa, na leckterou těžkost a vyjasní problémy, které se mohou vyskytnout i u věřícího člověka.

Každý věřící má vydávat celým svým životem viditelné svědectví Kristu, a toto svědectví může mít důležitost pro lidi, kteří bloudí, tápají, hledají. člověk, který už našel v Kristu svoji budoucnost, může ukazovat cestu bratrům, kteří stále ještě hledají a často i bloudí.


Člověk může hledat - a ve skutečnosti stále hledá Ježíše, který je budoucnost světa. Ovšem setkání s tajemstvím Krista se uskutečňuje pouze v životě víry. Víra není plodem hledání - závisí především na Ježíšovi, který se nám dává poznat ve svém tajemství. Dává se však poznat těm, kdo ho hledají ... Mezi hledáním a setkáním je tedy vztah, ale i rozdíl. Přechod od hledání k setkání se neuskutečňuje v pozvolném osobním prohlubování hledání, ale předpokládá určitou nečekanou - a přesto nejistě očekávanou - „změnu stavu“, kdy se rodí v člověku víra a s ní nový život svobody, pravdy a lásky. Každá změna stavu, uskutečněná Bohem ve stvořeném světě, vytváří jistý rozdíl mezi minulostí a přítomností; zároveň je však do určité míry plodem minulosti. (10) (...)

Hledání bude mít tím určitější obrysy, čím více se ukřižovaný a vzkříšený Ježíš bude objevovat na jeho obzoru jako budoucnost světa. Hledající člověk potřebuje proto nějaké důkazy, nebo alespoň náznaky, z kterých by mohl vytušit, že Ježíš je jeho budoucnost. (11)


Modernímu světu může nabídnout nové bohatství neměnného evangelia jenom onen výklad, který je veden věrností k Božímu slovu, zná a miluje opravdové bohatství církevní tradice, chce pokorně sloužit církvi a lidstvu a je ochoten přijmout rozhodnutí církve a jejího učitelského úřadu. Nový výklad evangelia nebude tedy nikdy plodem nového světového názoru, nýbrž vždy výsledkem života církve, která jedině může najít v evangeliu nové bohatství, novou krásu, nové obzory.

(Vladimír Boublík: Setkání s Ježíšem, Křesťanská akademie, Řím 1970, 135)


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)