Navigace: Tematické texty M MladíKomentáře P. Jana Balíka. Fóra mladých (P. Jan Balík)
Fóra mladých (P. Jan Balík)
"Církev má mnoho co říci mladým lidem a mladí lidé mají mnoho co říci církvi." Tuto výstižnou větu s velkým dopadem na život církevního společenství formuloval papež Jan Pavel II. v Christifideles Laici (46). Dnes se zmíníme o jednom důležitém počinu v jejím duchu.
Loňský rok byl ve znamení XVII. světového dne mládeže v kanadském Torontu a 3. celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Tyto aktivity nejen že mají nesmírně pozitivní vliv na život mládeže, ale podařilo se jim i více proniknout do našich médií, proto jsme se o nich mohli snadno dozvědět. V médiích již tak hlučně nezaznělo, že tato velká setkání byla doprovázena jakousi hlubokou sondou do života mladých lidí v církvi. Není tedy divu, že málokdo ví, že se začátkem minulého roku v několika našich diecézích konala tzv. diecézní fóra mládeže, v dubnu pak 2. celostátní fórum mládeže a že vyvrcholením celého procesu bylo X. evropské sympózium evropských biskupů o mládeži a s mládeží.
Nebyly to konference s nekonečně dlouhými referáty bez praktické souvislosti s životem. Byly to zcela jedinečné chvíle s důležitým dopadem na život církve. Biskup Jiří Paďour, který se všech jmenovaných setkání zúčastnil, je hodnotil jako vysoce kvalitní.
Abychom do hloubky pochopili význam fór mládeže, zastavíme se podrobně u fóra celostátního. Jednalo se o diskusní setkání zástupců mladých věřících lidí s biskupy a moderovala ho Sekce pro mládež České biskupské konference. Delegáty vybrali pracovníci diecézních center pro mládež a představení jednotlivých hnutí, komunit, řeholí a občanských sdružení, pracujících s mládeží v duchu křesťanství. Zastoupeno bylo 44 iniciativ a dá se říci, že zástupce žádné důležité skupiny mládeže nechyběl. Tak se sešlo 110 mladých lidí od 18 do 30 let, kteří patří v církvi v České republice k těm nejaktivnějším. Jak prozrazuje věk, byli to především vysokoškolští studenti nebo již pracující.
To, že zastoupení bylo kvalitní, dokumentuje i překvapivý fakt, že přes 50 % delegátů přečetlo list Jana Pavla II. Novo millennio ineunte a další třetina jej přečetla alespoň z části.
Těžištěm fóra byly rozhovory mladých lidí ve skupinách a osobní rozhovory s biskupy. Velice živě se diskutovalo o nejrůznějších tématech dotýkajících se života církve, společnosti i konkrétního života mladých lidí. Biskupové patřili mezi důležité účastníky setkání. Sedm jich přišlo s mladými lidmi rozmlouvat, sdělit jim své myšlenky a hlavně - naslouchat jim. A mladí lidé si toho velmi vážili.
Dospělí účastníci zase pozitivně hodnotili kultivovanost projevu mladých účastníků a jejich schopnost formulovat své názory. A nebyly to nějaké laciné řeči. Příspěvky delegátů často zcela jasně vyjadřovaly mínění k mnoha závažným otázkám církve a jejího života a leckdy dokázaly vystihnout bolavá místa a nastínit řešení.
Všichni účastníci mohli zakusit atmosféru svobody a naslouchání a hmatatelně zažít lásku, která je darem Ducha svatého a spojuje v církvi nejrůznější rozdíly. Jen v jejím světle lze nalézat společnou cestu. Tak se fórum stalo především místem setkání živé církve, setkání s Kristem, který jediný je Cesta, Pravda a Život.
A co můžeme z příspěvků mladých vyčíst?
Je velice zajímavé, že na všech diecézních fórech i na celostátním stejně tak jako na evropském, zaznívalo mnoho podobného. Dá se tedy vystopovat, co je pro současnou mladou generaci velice důležité.
Mladí lidé předně vyjádřili vděčnost církvi za doprovázení a za odvahu k pravdě. Mladí často hovořili o odvaze k přijetí zodpovědnosti v církvi a o ochotě přijmout i náročné pravdy života z víry. Znovu se zřetelně projevila odvaha mladých lidí k radikalitě života.
Na druhé straně se mladí lidé obracejí na církev s velkými očekáváními. Zaznívá tak zcela jasně formulované volání po kněžích, kteří by měli čas naslouchat jim a kvalitně je duchovně doprovázet. Nepřeslechnutelné je také volání: Neodsuzujte nás, mějte nás rádi a dovolte nám prožívat víru nám blízkým způsobem. Vysvětlujte nám liturgii a Bibli. Hovořte s námi o tom, co nás zajímá, řečí, které rozumíme. Pomozte nám v kvalitní přípravě na manželství.
Příspěvky delegátů na všech fórech byly velmi inspirativní. Jsou cenným materiálem pro dynamický rozvoj katolické církve v naší vlasti, pro zintenzivnění pastorace mládeže a v neposlední řadě i pro probíhající plenární sněm.
Fóra ukázala záblesk naděje pro budoucnost církve v naší vlasti. Přes všechny obtíže žije v církvi přeci jenom dost mladých lidí, kteří jsou schopní převzít zodpovědnost za její budoucnost. Je třeba s nimi počítat a uznat, že jsou pro církev velkým darem. Nyní je na celém společenství církve, a zvláště na těch, kdo s mládeží pracují, dobře naslouchat tomu, co formulovali. Ten, kdo se poctivě pustí do studia závěrů z fór, které jsou k dispozici na internetové adrese www.signaly.cz, jistě bude muset leckteré své názory přehodnotit. A pokud tak udělá, bude to jen dobře. Vždyť mladí lidé nám všem zcela jasně řekli, že jim na církvi záleží, že jsou ochotni přijímat spoluzodpovědnost, že si váží kněží a biskupů, ale na druhé straně volali po tom, aby byli bráni vážně a aby byla naplňována jejich očekávání: po přijetí a po poctivém a taktním doprovázení na cestě za Kristem.
Leden 2003
Autor: Jan Balík