Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MladíKomentáře P. Jana Balíka. Fóra mladých (P. Jan Balík)

Fóra mladých (P. Jan Balík)

"Církev má mnoho co říci mladým lidem a mladí lidé mají mnoho co říci církvi." Tuto výstižnou větu s velkým dopadem na život církevního společenství formuloval papež Jan Pavel II. v Christifideles Laici (46). Dnes se zmíníme o jednom důležitém počinu v jejím duchu.

Loňský rok byl ve znamení XVII. světového dne mládeže v kanadském Torontu a 3. celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Tyto aktivity nejen že mají nesmírně pozitivní vliv na život mládeže, ale podařilo se jim i více proniknout do našich médií, proto jsme se o nich mohli snadno dozvědět. V médiích již tak hlučně nezaznělo, že tato velká setkání byla doprovázena jakousi hlubokou sondou do života mladých lidí v církvi. Není tedy divu, že málokdo ví, že se začátkem minulého roku v několika našich diecézích konala tzv. diecézní fóra mládeže, v dubnu pak 2. celostátní fórum mládeže a že vyvrcholením celého procesu bylo X. evropské sympózium evropských biskupů o mládeži a s mládeží.

Nebyly to konference s nekonečně dlouhými referáty bez praktické souvislosti s životem. Byly to zcela jedinečné chvíle s důležitým dopadem na život církve. Biskup Jiří Paďour, který se všech jmenovaných setkání zúčastnil, je hodnotil jako vysoce kvalitní.

Abychom do hloubky pochopili význam fór mládeže, zastavíme se podrobně u fóra celostátního. Jednalo se o diskusní setkání zástupců mladých věřících lidí s biskupy a moderovala ho Sekce pro mládež České biskupské konference. Delegáty vybrali pracovníci diecézních center pro mládež a představení jednotlivých hnutí, komunit, řeholí a občanských sdružení, pracujících s mládeží v duchu křesťanství. Zastoupeno bylo 44 iniciativ a dá se říci, že zástupce žádné důležité skupiny mládeže nechyběl. Tak se sešlo 110 mladých lidí od 18 do 30 let, kteří patří v církvi v České republice k těm nejaktivnějším. Jak prozrazuje věk, byli to především vysokoškolští studenti nebo již pracující.

To, že zastoupení bylo kvalitní, dokumentuje i překvapivý fakt, že přes 50 % delegátů přečetlo list Jana Pavla II. Novo millennio ineunte a další třetina jej přečetla alespoň z části.

Těžištěm fóra byly rozhovory mladých lidí ve skupinách a osobní rozhovory s biskupy. Velice živě se diskutovalo o nejrůznějších tématech dotýkajících se života církve, společnosti i konkrétního života mladých lidí. Biskupové patřili mezi důležité účastníky setkání. Sedm jich přišlo s mladými lidmi rozmlouvat, sdělit jim své myšlenky a hlavně - naslouchat jim. A mladí lidé si toho velmi vážili.

Dospělí účastníci zase pozitivně hodnotili kultivovanost projevu mladých účastníků a jejich schopnost formulovat své názory. A nebyly to nějaké laciné řeči. Příspěvky delegátů často zcela jasně vyjadřovaly mínění k mnoha závažným otázkám církve a jejího života a leckdy dokázaly vystihnout bolavá místa a nastínit řešení.

Všichni účastníci mohli zakusit atmosféru svobody a naslouchání a hmatatelně zažít lásku, která je darem Ducha svatého a spojuje v církvi nejrůznější rozdíly. Jen v jejím světle lze nalézat společnou cestu. Tak se fórum stalo především místem setkání živé církve, setkání s Kristem, který jediný je Cesta, Pravda a Život.

A co můžeme z příspěvků mladých vyčíst?
Je velice zajímavé, že na všech diecézních fórech i na celostátním stejně tak jako na evropském, zaznívalo mnoho podobného. Dá se tedy vystopovat, co je pro současnou mladou generaci velice důležité.

Mladí lidé předně vyjádřili vděčnost církvi za doprovázení a za odvahu k pravdě. Mladí často hovořili o odvaze k přijetí zodpovědnosti v církvi a o ochotě přijmout i náročné pravdy života z víry. Znovu se zřetelně projevila odvaha mladých lidí k radikalitě života.

Na druhé straně se mladí lidé obracejí na církev s velkými očekáváními. Zaznívá tak zcela jasně formulované volání po kněžích, kteří by měli čas naslouchat jim a kvalitně je duchovně doprovázet. Nepřeslechnutelné je také volání: Neodsuzujte nás, mějte nás rádi a dovolte nám prožívat víru nám blízkým způsobem. Vysvětlujte nám liturgii a Bibli. Hovořte s námi o tom, co nás zajímá, řečí, které rozumíme. Pomozte nám v kvalitní přípravě na manželství.

Příspěvky delegátů na všech fórech byly velmi inspirativní. Jsou cenným materiálem pro dynamický rozvoj katolické církve v naší vlasti, pro zintenzivnění pastorace mládeže a v neposlední řadě i pro probíhající plenární sněm.

Fóra ukázala záblesk naděje pro budoucnost církve v naší vlasti. Přes všechny obtíže žije v církvi přeci jenom dost mladých lidí, kteří jsou schopní převzít zodpovědnost za její budoucnost. Je třeba s nimi počítat a uznat, že jsou pro církev velkým darem. Nyní je na celém společenství církve, a zvláště na těch, kdo s mládeží pracují, dobře naslouchat tomu, co formulovali. Ten, kdo se poctivě pustí do studia závěrů z fór, které jsou k dispozici na internetové adrese www.signaly.cz, jistě bude muset leckteré své názory přehodnotit. A pokud tak udělá, bude to jen dobře. Vždyť mladí lidé nám všem zcela jasně řekli, že jim na církvi záleží, že jsou ochotni přijímat spoluzodpovědnost, že si váží kněží a biskupů, ale na druhé straně volali po tom, aby byli bráni vážně a aby byla naplňována jejich očekávání: po přijetí a po poctivém a taktním doprovázení na cestě za Kristem.


Leden 2003


Autor: Jan Balík

Témata: Mládež, mladí

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 12,1-3; Žalm Žl 16,5+8.9-10.11; Žid 10,11-14.18
Mk 13,24-32

Konec popisovaný v evangeliu velkou radostí na první pohled nenaplní. Ježíš v Markově evangeliu popisuje několik souvisejících skutečností: S příchodem konce je spojeno soužení. O příchodu Syna člověka se přesvědčí každý, bude zjevný, takže o tom nebude sporu. Žádné pokolení není od konce daleko, a přeci nikdo nebude znát přesné datum. Co si z toho odnést? Je třeba vědět, že náš konec nastane a není to daleko. Není třeba se trápit, kdy a jak to bude. Je třeba si klást otázku, co má člověk dělat, aby příchod Mesiáše byl pro nás očekávanou radostí a nikoli děsivým koncem. První čtení načrtává odpověď: Buďme ti, kdo jsou poučeni a ne vyděšeni z této reality. A buďme ti, kteří mnohé přivedli ke spravedlnosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…