Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MariaDelší texty Hodegetria (Joachim Meisner)

Hodegetria (Joachim Meisner)

Ukázky z knihy Meditace o Panně Marii, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Maria stojí u kříže. Apoštolové utekli, když situace začala být vážná. Maria zůstala. Stojí při svém synu a stojí při svém poslání. Je schopna stát tam, kde se jiným podlamují kolena. Tomu říkáme statečnost. Statečnost není ctnost útoku, útok je záležitostí odvahy a trvá jen okamžik. Statečnost je ctnost vytrvalosti, výdrže. Žena, která od svého nemožného muže neuteče, ale vydrží a vytrvá, je statečná. Kněz, který věrně hlásá víru, i když je stále vystaven odporu, je statečný.
(s.87)

Druhým dávno uctívaným Mariiným obrazem je tzv. Hodegetria, „průvodkyně na cestě“. Je pojmenován podle byzantského kostela v Istanbulu, který stál na trase karavan. Než se vůdci karavan vydali na nebezpečnou službu průvodců pouští, předstoupili před tento mariánský obraz a vyprošovali si Boží požehnání. Maria drží dítě Ježíše na levé ruce a pravou rukou na něho ukazuje: „Udělejte, cokoli vám nařídí.“ Udává směr cesty. Tato mariánská ikona je vlastně namalovanou prosbou: „Obrať, co jde špatně!“ Maria není cestou, cestou je sám Kristus, ale ona je znamením na cestě: „Udělejte, cokoli vám nařídí.“ Ne to, co říkají media či píší noviny, dělejte, co vám říká v Písmu svatém, to je váš denní rozkaz. Maria tou cestou sama šla. Když ztratila Pána po pouti do Jeruzaléma, začala jej hledat a hledala tři dny. Když někdo ztratí Pána, musí jej začít hledat a musí hledat tři dny. Říkáme tomu „exercicie“. Maria nám nakonec zřetelně ukazuje, kde je možné Pána najít: v chrámu, kde uslyšela slova svého syna: „Což jste nevěděli, že musím být tam, kde jde o věc mého Otce?“ Kde najdeme Ježíše? Tam, kde jde o věc jeho Otce, v jeho chrámu. „Udělejte, cokoli vám nařídí.“ Maria je vůdkyní karavan Božího lidu na cestách tohoto světa. Stará katolická maxima zní „Servus Marie numquam perire. – Mariin služebník se nikdy neztratí,“ neboť Maria nám píše do kroniky směr cesty: „Udělejte, cokoli vám nařídí.“
Všechny Mariiny cesty končí u Krista. Maria není cestou, ale velkým znamením na cestě.
(S.145-146)


Maria žila stále v náročných životních situacích. Začalo to jejím výjimečným těhotenstvím a jejím poměrem k Josefovi a končilo to pod křížem. Již tajemství, že Bůh se stane člověkem v jejím životě, postavilo tuto mladou ženu před neřešitelné problémy.
(s.156)


Témata: Maria

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)