Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty O Osobnosti, svatíKajpr Adolf ve zmínkách z literatury Leopoldov - muklovský Vatikán

Leopoldov - muklovský Vatikán

Leopoldov -  vojenskou pevnost ležící na Slovensku mezi Trnavou a Piešťany, založil císař Leopold I. roku 1664 na obranu proti Turkům. Má tvar pětiúhelníku s vysokou mohutnou zdí, obehnanou šikmým náspem. V roce 1855 se pevnost stala věznicí. Právě zde byla v padesátých letech minulého století vězněna celá řada kněží a věřících. Leopoldov byl znám tvrdými podmínkami. V celách byl velký chlad a nedostatek místa, všude vládly otřesné hygienické podmínky. Byla zde špatná zdravotní péče. Velitelem nemocnice byl ustanoven strážmistr Štefan Gábor, původním povoláním dělník. Tento lékař samouk zasahoval do průběhu lékařských zákroků a často některé vězně nepřipustil k lékaři. Odsouzení byli často a krutě trestáni bitím a korekcí v holých podzemních kobkách bez přikrývek a vytápění. V důsledku nelidského zacházení zde zemřely desítky vězňů. Z kněží zde zemřel jezuita Adolf Kajpr a slovenský řeckokatolický biskup Pavel Petr Gojdič. Zdejší poměry byly kruté i na tehdejší dobu a v roce 1953 byl ministrem MNB odvolán náčelník věznice por. Josef Bálent.

Ve zprávě ministra bylo uvedeno: Odsouzeným nebyly poskytovány ani nejzákladnější potřeby. Nebyly dodržovány základní dávky potravin a jejich výživná hodnota, takže odsouzení v důsledku značných úbytků na váze ztráceli pracovní schopnost. Vycházky byly prováděny nepravidelně, a to ještě po krátkou dobu. Nemocným odsouzeným nebyla umožňována řádná léčebná péče. Odsouzení byli drženi v samovazbách.

Poměry se však o moc nezlepšily ani s příchodem nového náčelníka Stanislava Krále, který byl přeložen z Mírova, a leopoldovská věznice patřila stále mezi ty nejhorší v republice.

 

Se svolením zpracováno podle knihy
Říkali mu Pistolník - Bohuslav Burian (1919–1960), vězeň, kněz a převaděč,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Kajpr Adolf SJ  
(5. července 1902, Hředle na Kladensku  – 17. září 1959, komunistické vězení Leopoldov). Český jezuita, katolický kněz, vyhledávaný kazatel, duchovní vůdce, publicista a vydavatel katolického tisku. Vyjadřoval se nejen k tématům víry, ale také ke společenským a politickým tématům. Za své názory byl vězněn nacisty i komunisty. Zemřel v komunistickém vězení v Leopoldově.
Radost ve vězení: setkání s Adolfem Kajprem
Teolog, který nebyl odtažený od každodenních problémů 
Kajpr Adolf ve zmínkách z literatury 
Adolf Kajpr vyprávěl a přednášel, a také tak umřel
- K poslechu: Kněz, kterého věznili nacisté i komunisté. (odkaz)
TV dokument o Adolfu Kajprovi (online) Mučedník se smíchem na rtech (odkaz).
Diecézní fáze beatifikačního procesu P. Adolfa Kajpra SJ byla ukončena (odkaz)
Leopoldov - muklovský Vatikán 
V kriminále jsem se setkal s lidmi, s nimiž bych se byl nikdy nesetkal

Čtení z dnešního dne: Pondělí 30. 12. 2024, Pátý den v oktávu Narození Páně

1 Jan 2,12-17;

Komentář k Lk 2,36-40: Dokážu i já šířit radost z narozeného Dítěte? Uvědomuji si, že právě to může být povzbuzením pro starší lidi mezi námi, kteří možná už na nic nečekají?

Zdroj: Nedělní liturgie

Budoucnost je v Božích rukou...

(29. 12. 2024) Texty k tématu čas a budoucnost.

Mláďátka betlémská (28.12.)

Mláďátka betlémská (28.12.)
(27. 12. 2024) Chlapci do dvou let věku, které nechal v Betlémě povraždit král Herodes, který se obával narozeného Ježíše... 

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…