Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VánoceTexty na nástěnky - Vánoce r. 2005 (K Vánocům patří spíše mlčení; Wilfrid Stinissen)

r. 2005 (K Vánocům patří spíše mlčení; Wilfrid Stinissen)

Ve wordu je text ke stažení zde

K Vánocům patří spíše mlčení

Zvláště o Vánocích zjišťujeme, že slova mnohdy nevyjádří to, co máme v srdci…

Voli a oslíci, kteří jsou němými svědky zrození Dítěte v betlémském chlévě, jsou možná moudřejší než my, když tak často všecko, co nás přesahuje, rozmělňujeme řečmi. K vánočnímu zázraku se hodí spíše mlčení. Jsou-li nějaká slova vyřčena, nikdy nepostihnou to, co je nevysvětlitelné.

Dítě, jež naleznou pastýři, není ničím pozoruhodné. A Boží sláva, kterou již pastýři spatřili na pastvině, je dokonale ukryta v chudém chlévě, kde dítě leží. Všechno působí všedně a každodenně. V srdcích pastýřů se však přihodilo něco podstatného.

Když dojde k něčemu tak neuvěřitelnému, že se Bůh stane člověkem, odehraje se to ve vší skromnosti, bez jakékoli senzace. Bůh ale nemá potřebu kolem toho dělat nějaký rozruch.



Tvé tři dary u jeslí

Vnitřní prázdnota, bezradnost, nemohoucnost

Mudrci z Východu přinášejí neznámému dítěti, kterému se chtějí poklonit, zlato, kadidlo a myrhu. My ale můžeme přinést dary ještě vhodnější.

Toto dítě je naším Stvořitelem. Tvořit znamená z ničeho udělat něco. Chceme-li oslavit Ježíše jako svého Stvořitele, můžeme mu přinést svou nicotu: svou vnitřní prázdnotu, bezradnost a nemohoucnost. Jejím prostřednictvím se náš život může stát jeho dílem.

Dítětem je Kristus, náš Spasitel. Přichází, aby zhojil naše rány a aby nás vysvobodil ze zla. Nikdy ho nepoznáme, neodhalíme-li mu své viny. Dalším darem, který mu můžeme dát, je naše potřeba jeho uzdravující moci. Tehdy on promění zlo v nás v zářivé znamení své lásky.

Právě naše nicota (která nám odnímá všecko, co je naším domnělým vlastnictvím), naše mlčení a naše poznaná provinění jsou těmi nejlepší dary, jež lze Bohu přinést. Díky nim se pro nás pak může stát vším, čím pro nás touží být.




Zpracováno podle knihy Wilfrida Stinissena: I dnes je den Boží - rozjímání na celý rok, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Středa 5. 2. 2025, Památka sv. Agáty, panny a mučednice

Žid 12,4-7.11-15;

Komentář k Žid 12,4-7.11-15: Úvodní větu z úryvku chci mít před očima vždy, když jsem v pokušení a na kraji svých sil. Péče o člověka jde směrem od vedení jednotlivce k mnoha lidem v okolí. To je Boží pedagogika!

Zdroj: Nedělní liturgie

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…