Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty N Nanebevstoupení PáněTexty na nástěnky - Nanebevstoupení Páně r. 2006 Kristus je nám stále blízko

r. 2006 Kristus je nám stále blízko

Ve wordu je text ke stažení zde


SVÝM NANEBEVSTOUPENÍM
NÁS KRISTUS PŘITAHUJE
K BOHU...


NEZANECHÁM VÁS OSIŘELÉ

V šestém velikonočním týdnu se slaví svátek Kristova nanebevstoupení. Každý den se čte evangelium z Ježíšova loučení. Pán utěšuje své učedníky, že je nezanechá osamocené, ani když půjde na smrt, nebo až vstoupí na nebesa: „Nezanechám vás osiřelé, přijdu k vám.“ (Jan 14,18)



JE S NÁMI JINÝM ZPŮSOBEM

Není sice už s námi, jako byl s učedníky – hmatatelný, slyšitelný, viditelný, ale je s námi jiným způsobem. Potřebujeme však oči víry, abychom rozeznali jeho přítomnost v nás a u nás. Ježíš vstoupil na nebesa, aby nám mohl být blízko jiným způsobem.
Stal se nám vnitřním Mistrem.
Je nám blízko.
Je v nás.


NEBE NELZE HLEDAT KDESI NAHOŘE

Ježíš praví: „Já jsem ve svém Otci, vy ve mně a já ve vás.“ (Jan 14,19) Kristus je stále v nás. To je poselství útěchy, které nám Pán zanechal. Nyní už není vedle nás, nýbrž je v nás a my v něm. Stal se naším nejniternějším základem. Tam ho můžeme plně slyšet v tichých impulsech našeho srdce.
Nebe bychom tedy neměli hledat jen kdesi nahoře, nad sebou, ale v sobě (srov. Sk1,10n). Klasickým způsobem to vyjádřil Angelus Silesius ve svých slavných verších:

„ZASTAV SE, KAM PRCHÁŠ?
NEBE JE V TOBĚ!
BUDEŠ-LI BOHA HLEDAT JINDE,
NENAJDEŠ HO V ŽÁDNÉ DOBĚ.“

NÁŠ ZÁSTUPCE V NEBI

Když byl Ježíš vzat na nebesa, vzal s sebou k Otci i svou lidskou stránku. Ve své lidskosti vzal na nebesa zároveň i nás - naši povahu, vitalitu i sexualitu, náš strach, naši sílu i naše slabosti. Jeden žalm praví: „Vystoupil jsi na výšinu a ty, kdo byli v zajetí, jsi vedl.“ (Žl 68,19) Kristus tak vede s sebou do nebe nás, kteří jsme zajati sami sebou, svými omezeními, strachy, smutky a zraněními. Mnohdy se cítíme jako ve vězení, kde jsme zapleteni do změti svých emocí, sklonů, nejasných vztahů, intrik a přetvařování. Jsme připoutáni ke svému tělu.
Ježíš na nás ale při svém nanebevstoupení vložil svou ruku, zajal nás svou láskou, a tak naše vězení proměnil. Ve své lásce nás vzal s sebou na nebesa.
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)