Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

Navigace: Tematické texty E EucharistieTexty na nástěnky - Eucharistie r. 2006 (liturgie - společná vlast, mše ve vězení)

r. 2006 (liturgie - společná vlast, mše ve vězení)

Ve wordu je text ke stažení zde


EUCHARISTIE

PRO KATOLÍKY JE LITURGIE SPOLEČNOU VLASTÍ,
BA JE PRAMENEM JEJICH IDENTITY.
PROTO LITURGIE MUSÍ BÝT
PŘEDEM URČENÁ A NEPROMĚNNÁ...
(JOSEPH RATZINGER)

S uvedeným citátem v základě souhlasím. „Neproměnná“ ale neznamená uniformní. Liturgie vždy přebírala různé formy a bude přibírat jistě jiné. Má ale tu zvláštnost, že je hmatatelným zvýrazněním daru, který Bůh dal církvi.


KNĚZ JE NOSITELEM VÝZNAMU, KTERÝ MU NEPATŘÍ

V křesťanském obřadu je kněz nositelem významu, který mu nepatří. Je to úkon, který poslouchají a s kterým souhlasí ti, kdo jsou shromážděni. Kněz slaví eucharistii ve jménu Krista, který je Hlavou shromáždění. Lidé na bohoslužbě nejsou proto, aby viděli kněze, ale aby slavili Pánovu eucharistii. V divadle jsou proti sobě herci a diváci. V liturgii jsou ale všichni herci-činitelé, spolupracovníci Boha, a též diváci-pozorovatelé Božího díla v sobě.

(Podle knihy kardinála Jean Marie Lustigera: Zvolil som si Boha)





MOJE PRVNÍ MŠE VE VĚZENÍ

Pracovní tábor Nikolaj, kam mě v roce 1953 přidělili, se rozprostíral na hřebenech Krušných hor. Na krásu a pokoj přírody rušivě působily jen dřevěné baráky tábora obtočeného dvěma vysokými ploty z ostnatého drátu. Na každém ze čtyř rohů strážné věže s kulometnými hnízdy. Tak jsem si představoval nacistický koncentrák. Starší tábora mi určil čtvrtý barák dole vlevo, předposlední cimra vlevo.
V táboře jsem se hned naštěstí shledal se svým dávným přítelem z Bratislavy Gažo Froncem, který mě přivedl na mou první mši ve vězení.
Kapličkou byla ulička mezi palandami. Za oltář sloužil slamník na horním kavalci. Kalichem byla ampulka od léků, patenou čistý kapesník. Víno a hostie propašoval někdo z civilů na šachtě. Kněz stál, Gažo mu ministroval, někdo dělal stěnu do uličky, tři "hutoráci" z východního Slovenska a já jsme seděli na spodním kavalci.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!

(Podle knihy Václava Vaško: Ne vším jsem byl rád,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.)


Čtení z dnešního dne: Středa 5. 2. 2025, Památka sv. Agáty, panny a mučednice

Žid 12,4-7.11-15;

Komentář k Žid 12,4-7.11-15: Úvodní větu z úryvku chci mít před očima vždy, když jsem v pokušení a na kraji svých sil. Péče o člověka jde směrem od vedení jednotlivce k mnoha lidem v okolí. To je Boží pedagogika!

Zdroj: Nedělní liturgie

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…