Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Král Ježíš, království BožíTexty na nástěnky - Král Ježíš, království Boží r. 2011 Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů (B16)

r. 2011 Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů (B16)

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.


Kristovo
království
je dar nabídnutý
lidem všech časů


Již od chvíle zvěstování byl Ježíš označován jako „král“ v mesiášském slova smyslu, to znamená jako dědic Davidova trůnu a podle zaslíbení proroků ten, jehož království nebude mít konce (srov. Lk 1,32-33). Během svého veřejného života Ježíš založil nové království, které „není z tohoto světa“ (Jan 18,36), a nakonec je v plnosti uskutečnil svou smrtí a svým vzkříšením. Když se Vzkříšený zjevil apoštolům, řekl: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi“ (Mt 28,18). Tato moc vyvěrá z lásky, kterou Bůh plně projevil v oběti svého Syna. Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů, aby žádný, kdo uvěří ve vtělené Slovo, „nezahynul, ale měl život věčný“ (Jan 3,16). Proto Kristus v poslední knize Bible, v Apokalypse, prohlašuje: „Já jsem alfa i omega, první i poslední, začátek i konec“ (Zj 22,13).


„Boží království“, „Boží vláda“ neznamenají nějaké království, které přijde až jednou …


Ježíšova oblíbená slova: „Boží království“, „Boží vláda“ neznamenají nějaké království, které jednou přijde, ale znamenají skutečnost, že rozhodujícím pro náš život a naše jednání se musí stát Bůh. Za to se modlíme, když říkáme: Přijď království tvé; nemodlíme se za něco vzdáleného, co si vlastně ani nepřejeme prožít. Prosíme o to, aby Boží vůle určovala naši vůli, a Bůh tak panoval ve světě; modlíme se tedy za to, aby rozhodující roli v uspořádání světa hrály láska a spravedlnost. Taková prosba se obrací samozřejmě v první řadě k Bohu, ale burcuje také naše vlastní srdce. Chceme to skutečně? Směřujeme k tomu svůj život? Pokud budou všichni uvažovat a žít podle Boha, pak si budeme všichni rovni, budeme svobodní a tehdy vznikne skutečné bratrství.

Zpracováno podle knihy „365 dní s Benediktem XVI.“,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií