Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty O Osobnosti, svatíMikuláš - soubor textů r. 2012 V době sv. Mikuláše byly děti brány do zástavy a prodávány do otroctví

r. 2012 V době sv. Mikuláše byly děti brány do zástavy a prodávány do otroctví

Z textů o svatém Mikuláši vysvítá, že byl odmalička velmi štědrý, zatímco jeho otec byl skrblický boháč. Mikuláš občas neváhal vzít něco z otcova majetku a rozdat to chudým. Nepřál si, aby ti, které obdaroval, věděli, kdo je.

Nebylo výjimkou, že se např. při nesplacení dluhu bralo do zástavy dítě, aby bylo prodáno na otročím trhu. Mikuláš často buď položil váček s výkupným za okno, zabušil a zmizel, anebo položil dar do bot – to je přítomno i v dnešní podobě svátku.

Pokud bylo "zastavené" dítě vězněno, vlezl na střechu a do domu vhodil měšec; z toho vznikla pověst, že Mikulášovi pomocníci poslouchají komínem, co se děje.


Napodobit Mikuláše není těžké…

V noci chodívají zloději, aby kradli. Mikuláš chodil v noci, aby lidem dával. Pomáhal jim. A právě proto ho slavíme. Když se například tatík přižene večer a řekne: "Musím na tu schůzku, ale musím si nejdřív vyčistit boty," jde a vidí, že má řadu svých bot vyčištěnu. Tak tos udělal, milý mladíku, jako svatý Mikuláš! Takhle se dává.

Podobně se prý zachoval i spisovatel Jaroslav Hašek. Jednou seděl v kavárničce a viděl, jak si nějaký chudý student u stolku pod deskou rovná korunky, jestli mu stačí na kávu, nebo jestli si ještě k tomu může koupit rohlík. Viděl, že je to chudý študák, který na to nemá. Přišel k němu (Hašek nikdy nemluvil slušně) a povídá: "Co na mě tak čumíš, ty vole? To si myslíš, že ti zůstanu dlužnej ty prachy, cos mi pučil? Tady je máš!" A dal mu padesátikorunu. Nebyl mu dlužný nic. Šokoval ho dokonce sprostotou, přestože měl měkké a dobré srdce. A mám takový dojem, že když se Hašek dostavil k bráně nebeské, najednou viděl, že ten, kterému nadával „vole“, byl Ježíš Kristus. Obdaroval tak nádherně, že to nebylo vůbec vidět. A to je náplň naší cesty směrem k Vánocům.

Tento text k vytištění v PDF
Zpracováno podle knihy:
Petr Piťha, Adventní čas, Poustevník, 2002;
a podle knihy: Jiří Reinsberg, Probíhejte Jeruzalém a sviťte,
KNA, 2000.
Redakčně upraveno.
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)