Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Koncil - II. vatikánský sněmDelší texty Řeč biskupa ThDr. Františka Tomáška na 139. generální kongregaci 2. vatikánského koncilu dne 30. září 1965

Řeč biskupa ThDr. Františka Tomáška na 139. generální kongregaci 2. vatikánského koncilu dne 30. září 1965

"Mluvím jménem č t y ř i c e t i biskupů, zejména z Evropy, Afriky a Latinské Ameriky. Již mnohokrát se na Koncilu hovořilo o bídě, hladu s nevědomosti, jež zachvacují rozsáhlé území světa. V takových okolnostech ponejvíce trpí rodiny, kterým je tak znemožněn hmotný i duchovní vzestup. Avšak ani v tzv. vyvinutých zemích nejsou tyto obtíže neznámé. Nemůžeme nevidět, že i tam znamenají dvě nebo tři děti v rodině výrazné snížení její životní úrovně. Neuniká naší pozornosti, že takové rodiny jsou na tom po hospodářské stránce mnohem hůře než bezdětní manželé a lidé žijící mimo manželství. Tísnivé poměry rodin plodí pak různá další sociální zla a ne všude jsou státy a dobročinné organizace samy s to zjednat nápravu.

Je tedy zřejmé, že tu jde o složitý a obtížný problém, na jehož rychlém a účinném řešeni do značné míry závisí časné i věčně blaho nesčetných duší.

Vzhledem k vážnosti situace budiž mi dovoleno, ctihodní Otcové, navrhnout některé prostředky, které - alespoň tak doufám - mohly by poněkud pomoci při řešeni tohoto problému.

Všichni víme, s jakým zaujetím zabýval se tento Koncil žalostnou situací chudých rodin. Ať náležejí k jakékoliv národnosti, ať je jakákoli jejich pleť či náboženství, tyto rodiny jsou skutečnou nadějí lidstva i Církve. Proto se mi zdá nezbytné bezodkladně rozvinout široce založený mezinárodní program finanční, ekonomické, morální a informační pomoci, s využitím aparátu Organizace spojených národů, prostředků světového obchodu a systému dlouhodobých úvěrů.

V této tak velmi vážné věci učinili již, jak víme, v některých zemích určitá opatření. Avšak za daných okolností je nezbytně nutné, aby se nejúčinnější pokusy a akce tohoto druhu koordinovaly a co nejúžeji spojily. Taková kooperace by nejlépe odpovídala jak spravedlivým požadavkům Církve, tak i potřebám společenství národů, jež jsou dnes mezi sebou spojeny tolika podivuhodnými prostředky vzájemného styku.

Na uskutečnění tohoto mezinárodního programu měly by se účinně podílet především vlády, sociální instituce, průmyslové, obchodní a finanční podniky, jak jsem vzpomněl, pomocí dlouhodobých úvěrů. Při poskytováni a organizováni finanční pomoci mohla by poskytnout výborné služby Světová banka. Tak by se umožnilo mladým rodinám skutečně dosáhnout žádoucí životní úrovně a zároveň by se tím mohl významně oživit mezinárodní obchod.

Při řešeni tohoto problému musíme mít na mysli, že mladí lidé nepotřebují milodary, ale p ů j č k y na zbudování důstojných příbytků pro své rodiny. Podporujeme tuto myšlenku, protože nemůžeme přehlížet, že materiální podmínky rodiny mají rozhodující vliv na budoucí generace. Vhodná organizace, na kterou myslím, může mít široké pole působnosti ve prospěch rodin na celém světě. V tom směru by účelně doplňovala jiné mezinárodni organizace, Jako např. Charitu, Mezinárodni červený kříž a jiné.

Využitím výhodných úvěrů, zboží objednatelného podle mezinárodního katalogu, vydáváním ilustrovaného časopisu a knih v křesťanském pojetí, by ekonomicky umožnila a ideově osvětlila způsob života, který je hodný lidských bytostí ve dvacátém století.

N a v r h u j i tedy, aby Koncil vyslovil svoji podporu souhlasné aktivitě jednotlivců i skupin, vlád, náboženských společností, mezinárodních institucí, sociálních, průmyslových i obchodních korporací, jež se zaměří k vytvoření mezinárodní organizace pro pěstování uvědomělého a odpovědného rodinného života. Tím Koncil lépe osvětlí a zároveň celému světu důrazně připomene, že společným úsilím všech lidí dobré vůle lze zvládnout populační explosi, prolomit přehrady mezi národy a politickými systémy, spravedlivěji zužitkovat zdroje otevírané moderní vědou a technikou, a tak odevzdat lidskou kulturu budoucím generacím, pro dobro společenství všech národů i Církve. V Československu je v tomto směru vypracován program, který nese jméno FAMILIA a představuje skromný návrh, jak utvořit potřebnou mezinárodní organizaci na podporu uvědomělého a skutečně příkladného rodinného života. Považuji za nutné prohlásit, že tento program odpovídá našim zdravým zásadám křesťanské morálky, jež jsou schopny zajistit mu úspěch."

Acta synodalia, Vol. IV, Pars III, Vatican 1977. Přeložil Dominik Opatrný 

Text českého překladu převzat z publikace:

Text českého překladu převzat z publikace:
OPATRNÝ, Aleš., Kardinál Tomášek a pokoncilní proměna pražské arcidiecéze, KN, 2001, s.241.

 


Čtení z dnešního dne: Pondělí 30. 12. 2024, Pátý den v oktávu Narození Páně

1 Jan 2,12-17;

Komentář k Lk 2,36-40: Dokážu i já šířit radost z narozeného Dítěte? Uvědomuji si, že právě to může být povzbuzením pro starší lidi mezi námi, kteří možná už na nic nečekají?

Zdroj: Nedělní liturgie

Budoucnost je v Božích rukou...

(29. 12. 2024) Texty k tématu čas a budoucnost.

Mláďátka betlémská (28.12.)

Mláďátka betlémská (28.12.)
(27. 12. 2024) Chlapci do dvou let věku, které nechal v Betlémě povraždit král Herodes, který se obával narozeného Ježíše... 

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…