Navigace: Tematické texty P Pomluva, pomluvy, klevetyDelší texty Uchovat jednotu věřících je jedna z nejtěžších věcí (papež František)
Uchovat jednotu věřících je jedna z nejtěžších věcí (papež František)
Vatikán. Ježíš se modlí za jednotu křesťanů, ale v církvi jsou rozsévači rozepří, kteří svým jazykem obec rozdělují a ničí – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.
Ježíš se před svým Umučením modlí za jednotu věřících, aby byli jedno jako On a Otec a svět uvěřil v Něho. Nad tímto úryvkem z Janova evangelia (17,20-26) se dnes papež František zamýšlel ve své homilii.
„Jednota křesťanských společenství, křesťanských rodin je svědectvím toho, že Otec poslal Ježíše. A dosáhnout jednoty v nějaké křesťanské komunitě, farnosti, biskupství, nějaké instituci a křesťanské rodině je snad jednou z nejtěžších věcí. Naše dějiny, dějiny církve nás často zahanbují. Vedli jsme války proti svým bratřím! Pomysleme na jednu takovou, na Třicetiletou válku.“
„Tam, kde spolu křesťané válčí – pokračoval papež – chybí svědectví.“
„Musíme prosit Pána o hojné odpuštění za tyto dějiny. Dějiny mnoha rozdělení a to nejenom minulých. Také dnešních! Svět vidí, že jsme rozděleni, a říká: »Ať se dohodnou oni, potom uvidíme... Ježíš, že vstal z mrtvých a žije v nich? To že jsou jeho učedníci, když se nedohodnou?« Jeden katolický křesťan se kdysi ptal jednoho křesťana východního obřadu, ale rovněž katolíka: »U nás bude Kristus vzkříšen pozítří. A u vás?« Ani na datu Velikonoc jsme se nedohodli. A to na celém světě. A svět nevěří.“
„Ďáblovou závistí – řekl dále papež – vstoupil na svět hřích. V křesťanských obcích se téměř běžně vyskytuje sobectví, závist a rozdělení, což vede ke vzájemnému očerňování. Hodně se očerňuje. V Argentině – poznamenal František – se takovým lidem říká »zizzaniere«, tedy rozsévač rozepří, protože vyvolávají sváry a rozdělují. Rozdělení vznikají jazykem, ze závisti, žárlivosti a také uzavíráním se. Když se říká »Ne! Věrouka říká toto.« Jazyk je schopen zničit rodinu, obec i společnost, rozsévat nenávist a války. Místo aby se hledalo vysvětlení, je pohodlnější očerňovat a ničit pověst druhého. Papež pak citoval historku o sv. Filipu Nerim, který řekl jisté ženě, aby jako pokání za pomluvy, které šířila, oškubala slepici, peří vyhodila z okna na ulici a potom je sesbírala. Žena se bránila tím, že to je nemožné, a sv. Filip odvětil: »Přesně tak je tomu s očerňováním.«“
„Očerňování je takové. Špiní druhého. Ten kdo očerňuje, ničí, kazí pověst, ničí život. A velmi často zcela bezdůvodně a v rozporu s pravdou. Ježíš se modlil za nás, za všechny, kteří jsme tady, za naše komunity, farnosti a diecéze: »Ať jsou jedno«. Prosme Pána o milost, protože ďábel a hřích má obrovskou sílu a neustále nás tlačí, abychom byli nejednotní. Kéž nám daruje tuto milost a tento dar. Co je tímto darem? Duch svatý! Kéž nám daruje tento dar působící harmonii, vždyť On je harmonií a slávou našich komunit. Ať nám daruje pokoj spolu s jednotou. Prosme o milost jednoty pro všechny křesťany, o tu velkou milost i o tu malou každodenní milost pro naše komunity a naše rodiny; o milost kousat se do jazyka.“
Končil papež František dnešní homilii v Domě sv. Marty.
Kázání z Domu sv. Marty
12.5.2016
(mig)
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Pomluvy, klevety
- Když pomlouváme, napodobujeme Kainovo vražedné gesto (papež František)
- Ani dobrý úmysl neospravedlňuje pomluvy (Katechismus)
- Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (papež František)
- Pomluvy a dezinformace jsou hříchem a poškozují církev (papež František)
- Touha po pokoji nás má odvádět od pomluv (Fernández-Carvajal)