Navigace: Tematické texty P Postní dobaCírkevní dokumenty Velikonoční triduum je vrchol celého liturgického roku (Congregatio pro cultu divino)
Velikonoční triduum je vrchol celého liturgického roku (Congregatio pro cultu divino)
- Velikonoční triduum je vrchol celého liturgického roku. (2)
- Každoroční prožívání postní doby je příhodný čas pro vystoupení na posvátnou horu velikonoc. Postní doba připravuje katechumeny i věřící na slavení velikonočního tajemství... (6)
- V uvedení do křesťanského života je postní doba využita jako doba očisty, posvěcení a poučení. (7)
- V postní době se mají konat katecheze pro dospělé a kající pobožnosti, které mají připravit ke svátostnému smíření.
(9)
- Katecheze o velikonočním tajemství a o svátostech ať se koná především v homiliích o nedělích... Ať se objasňují z různých hledisek křest a jiné svátosti, zvláště pak milosrdenství Boží.
(13)
- Věřící se mají častěji zúčastňovat mše svaté i ve všední dny, ať jsou vybídnuti aspoň k četbě mešních perikop v rodinách nebo soukromě. (13)
- Postní doba má svůj kající charakter. Je třeba ukázat na následky hříchu, zdůraznit povahu pokání a vzbudit odpor k hříchu, protože je urážkou Boha. Z obrácení srdce má vyplývat vnější praxe pokání... (14)
- Povzbuzovat k účasti na svátosti pokání, aby mohli slavit velikonoční tajemství s čistým srdcem. (15)
- Veškerá postní příprava ať směřuje k tomu, aby byl podporován a postaven do jasnějšího světla život místní církve. (16)
- Není dovoleno zdobit oltář květinami, vynechává se aleluja, ať se konají křížové cesty... (17-20)
- Popelcem se naznačuje stav hříšného člověka. (21)
-Evangelia o samařské ženě, o uzdravení slepého od narození a o vzkříšení Lazara. (24)
/Výběr z “Přípravy na Velikonoční svátky a jejich slavení” Congregatio pro cultu divino, Řím 1988,podle potřeby upravováno/