Navigace: Tematické texty R Různé textyRůzné Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě (papež František)
Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě (papež František)
V kapli Domu sv. Marty sloužil papež ranní mši (21.1.2016) z liturgické památky sv. Anežky, panny a mučednice. V homilii mluvil o nevraživosti a závisti. Pán – řekl papež v závěrečné modlitbě – ať nás chrání před těmito ošklivými hříchy, které se vyskytují i v našich křesťanských komunitách a snaží se jazykem zabíjet druhé.
První čtení (1 Sam 18, 6-9; 19,1-7) líčí zrod nevraživosti izraelského krále Saula proti Davidovi. Po vítězství nad Filišťany zpívají ženy: »Saul pobil své tisíce a David své desetitisíce.« „Od toho dne – řekl papež - začal Saul Davida podezřívat, domnívá se, že by jej David mohl zradit a rozhodne se jej zabít. Nakrátko jej od toho odradí jeho syn, ale potom Saul znovu podlehl zlému smýšlení. Nevraživost – poznamenal papež – je choroba, která se vrací a vede k závisti.“
„Závist je ohavná! Je to postoj, ohavný hřích. V srdci pak nevraživost či závist rostou jako plevel, který nedovoluje růst dobrým rostlinám. Všechno, o čem se domnívá, že jej zastiňuje, vyvolává zlobu. Srdci se nedostává pokoje! Je trýzněno a zohyzďováno! A závistivé srdce nabádá k zabíjení, ke smrti, jak jsme slyšeli. Písmo to říká jasně: »Ďáblovou závistí přišla smrt na svět« (Mdr 2,24)“
„Závist zabíjí – pokračoval papež – a nesnáší, aby druhý měl něco, co nemám já. Neustále trpí, protože závistivé či nevraživé srdce se trápí a souží. Je to trápení, které si přeje smrt ostatních. Kolikrát jen – dodal papež - i v našich komunitách netřeba chodit daleko, abychom to spatřili. Ze zášti se zabíjí jazykem. Někdo závidí to či ono a začínají se vést řeči, které zabíjejí!“
„Když přemýšlím o tomto úryvku z Písma, nabádám sám sebe a všechny hledat ve vlastním srdci, zda se tam nevyskytuje nějaká nevraživost a závist, které vždycky vedou ke smrti a nečiní mne šťastným. Tato nemoc tě totiž vždycky navádí k tomu, abys u druhého viděl dobro jako něco, co je namířeno proti tobě. A to je ohavný hřích. Je to počátek mnoha zločinů. Prosme Pána, aby nám dal milost neotevírat srdce nevraživostem, neotevírat srdce závisti, protože vedou vždycky ke smrti.“
„Pilát byl inteligentní a Marek v evangeliu podotýká, jak si všimnul, že mu učitelé Zákona vydali Ježíše ze závisti (lat. Mk 15,10) – řekl dále papež:
„Závist – podle výkladu Pilátova, který byl velmi inteligentní, ale zbabělý – byla tím, co hnalo Ježíše na smrt. Byla nástrojem, posledním nástrojem. Vydali jej na smrt ze závisti. Prosme také Pána o milost, abychom nikdy závistí nevydali na smrt bratra či sestru z farnosti, komunity, či ze sousední čtvrti. Každý má svoje hříchy, každý má svoje ctnosti. Každý má svoje vlastní. Varujme se vydávat kohokoli na smrt svými řečmi ze závisti nebo z nevraživosti.“
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Kázání z Domu sv. Marty 21.1.2016
(mig)
Redakčně upraveno
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Závist
- Ďáblovy zbraně – žárlivost, závist a pomluvy
- Závist vnímá dobro u druhých jako něco, co je namířeno proti tobě
- Byl Tomáš nevěřící, anebo závistivý?
- Pokušení, která ohrožují (nejen) zasvěcené osoby
- Závidíš, že jsem dobrý? (Kázání)
- Exorcista o ´tekutém´ ďáblu
- Destáté přikázání je o závisti
- Opakem zatrpklosti a závisti je vděčnost (Citát)
- Závistivec velmi špatně používá své dary ... (Citát)
- Lásku nejvíce ohrožuje závist a matka závisti: pýcha. (Citát)
Soběstačnost, sebestřednost
- Prosím vás, abyste nedůvěřovali jen sami sobě
- Slabost bereme jen jako nevýhodu. Je ale i dobrem…
- Často chceme vše vyřešit sami
- Církev potřebuje pyšné lidi…
- Existují pastýři, kteří si tak rádi nechávají říkat, ale své povinnosti plnit nechtějí
- Je lépe hovořit s Bohem než o Bohu
- Jean Paul Sartre – Co je peklo?
- Jidáš opustil místo, které mu Ježíš vyhradil ve společenství