Hlavním úkolem učedníka není  pouštět se do velkolepých podniků. - archív citátů

Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

15. Číst Bibli

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

MÁŠ SLOVO

Bible je nejrozšířenější knihou na celém světě. Věděl jsi to?

Tato "tlustá kniha" má dvě části - Starý a Nový zákon. Víš, proč se nazývají právě "zákony"?
Víš, kde a jak byla bible sepsána?





V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

* Bůh se dává lidem poznat. Pisatelé bible říkají, že Bůh dokonce i mluví. Neznamená to však, že otevírá ústa a vyslovuje slova, ale že lidé mluvili a psali, naslouchajíce tomu, co Bůh říkal - byli "osvíceni".

* Ježíš byl Žid. Četl první zákon bible. Chceme-li odhalit, kdo je Ježíš, musíme znát to, co k němu hovořilo, tj. Boží slovo přenesené dějinami jeho lidu. Písma prvních křesťanů nám uchovávají Ježíšova slova a skutky. Jejich svědectví je pro nás také Božím slovem - je to Nový zákon. Bible tedy tvoří celek a Nový zákon nevyvrací Starý. Naopak, Starý zákon umožňuje lépe pochopit, jak židovský národ postupně odhaloval Boha jako Boha lásky a dobroty, o němž mluví Ježíš. Bible neposkytuje pouze informace, ale lze se jí "živit". Je čtena při mši a tak vytváří společenství.

- Chápeš tyto věci?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Cítím, že skrze tyto texty se Bůh chce dát poznat dnešnímu lidstvu a mluvit k nám," (toto říká mnoho křesťanů).

"Pro mě je Boží slovo především život a smrt Ježíše, jeho slova a činy. Ale když někdo řekne něco velmi důležitého, nebo stane-li se něco důležitého, co nás nutí k zamyšlení, pak mohu také říci: Bůh mluví dál ve stejném duchu, v němž je psána bible," (křesťanka - katechumenka).

"Ježíš Kristus nám nedal konzervy se slovy, abychom si je uchovali, ale dal nám živá slova, kterými je možné se živit," (Charles Péguy).

"Jestli vám bible připadá pro čtenáře málo 'upravená', 'připravte' se vy na bibli. Čteš-li bibli s jinými lidmi, pak ji čteš více srdci," (Pascal Thomas).





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Řekne-li se, že Bůh mluví, mluví to opravdu on?

"Někdy jdu do kostela a poslouchám četbu evangelia. Nebo se mi stane, že já sám narazím na text z bible, ale jsou tam věci, kterým nerozumím a rád bych to řekl," (mladý křesťan).

"Abychom bibli dobře rozuměli, když ji čteme, tak musí být člověk vědec. Není to vyhrazené jen intelektuálům?" (mladá žena).

"Někdy by člověk řekl, že křesťané, když vykládají některé texty, je strašně rozpitvávají," (mladý člověk objevující evangelium).

- Poznáváš mezi těmito problémy ty své?





TEXTY Z EVANGELIA

* Ježíš káže:
"Přišli do Nazareta, kde vyrostl. Podle svého obyčeje vešel v sobotní den do synagógy a povstal, aby četl z Písma. Podali mu knihu proroka Izaiáše; otevřel ji a nalezl místo, kde je psáno: 'Duch Hospodinův jest nade mnou; proto mne pomazal, abych přinesl chudým radostnou zvěst; poslal mne, abych vyhlásil zajatcům propuštění a slepým navrácení zraku, abych propustil zdeptané na svobodu, abych vyhlásil léto milosti Hospodinovy.' Pak zavřel knihu, dal ji sluhovi a posadil se; a oči všech v synagóze byly na něj upřeny. Promluvil k nim: 'Dnes se splnilo toto Písmo, které jste právě slyšeli,'" (L 4, 16 - 21).

* Druhý text - Podobenství o rozsévači (Mt 13, 3 - 23): tento text si v evangeliu vyhledej sám. Je velmi důležitý pro pochopení toho, co to je a co působí slovo Boží.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

V textu Podobenství o rozsévači si vybarvi různými barvami čtyři části textu, vyjadřující co se stane ve čtyřech různých případech. Když čteš, poslouchej, co ti tento text říká. Jak k tobě mluví? Je mezi texty, které máš na kartičkách, nějaký, který na tebe silně zapůsobil a naopak? Zaznamenej si je oba do svého sešitu.

Bezpochyby znáš Svědky Jehovovi. Ti nečtou bibli stejným způsobem jako katolíci. Víš, v čem spočívá tento rozdíl? Promluv si o tom se svým průvodcem (průvodkyní). Proč sis ty vybral cestu společnou právě s katolíky?





K ZAPAMATOVÁNÍ

"Slova, která jsem k vám mluvil, jsou Duch a jsou život," (J 6, 63).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Pascal Thomas

Témata: Křest

Čtení z dnešního dne: Sobota 22. 2. 2025, sobota, Svátek Stolce sv. Petra

1 Petr 5,1-4;

Komentář k 1 Petr 5,1-4: Petr Ježíšovo poselství dobře pochopil a věrně jej tlumočí dál. Právě v tom je síla Petrova stádce: znamení autority, která je službou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Popeleční středou začíná Postní doba

(27. 2. 2025) Je důležité, aby se křesťan v postní době nezabýval sám sebou, ale především Bohem samotným...

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)
(22. 2. 2025) Tělnatý, cholerický a věřiteli pronásledovaný skladatel přinesl přese všechno skvělé plody...

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo
(21. 2. 2025) Německý kněz Richard HENKES působil v Sudetech a českém pohraničí. Vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Stolec svatého Petra (22.2.)

Stolec svatého Petra (22.2.)
(21. 2. 2025) Svátek stolce svatého Petra připomíná primát apoštola Petra mezi ostatními apoštoly. Tuto službu ustanovil sám Ježíš a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 6. neděli v mezidobí cyklu C (16. 2. 2025)

(14. 2. 2025) Nevstal-li Kristus z mrtvých, naše víra nemá cenu, ale Kristus z mrtvých vstal, a to jako první z těch, kteří zesnuli.…

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů
(14. 2. 2025) 15. února 1611 bylo v klášterním kostele Panny Marie Sněžné v Praze umučeno 14 františkánů. 

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze
(13. 2. 2025) Seminář je určený všem, kteří ve farnostech pomáhají s programy pro školní skupiny dětí...