Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

Ježíš vyzývá k obrácení

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

* Tato kartička může být probírána ve skupině.
* Je-li vás při rozhovoru nad touto kartičkou víc, každý se pokusí říci, co pro něj dnes, v tuto chvíli, znamená Ježíšova výzva k obrácení.
* Jsi-li jen se svým průvodcem, vrať se ke kartičce č. 19. Co si z ní vybereš?





JEŽÍŠOVA VÝZVA

* Základní poselství, které předává, je následující:
"Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží. Čiňte pokání a věřte evangeliu," (Mk 1, 15) - tento text byl již citován na kartičce č. 9.

- Jak bychom toto mohli říci dnešním lidem?

* Podobenství o návratu ztraceného syna - toto podobenství nejlépe mluví o obrácení. Najdeme jej v evangeliu sv. Lukáše (L 15, 11 - 32).

- Text si přečteme ve skupině.
- Tři osoby si rozdělí role - otec, starší syn, mladší syn.
- Čtvrtá osoba je vypravěč.
- Potom, po chvíli ticha, ti tři řeknou svými slovy, jak ony postavy danou situaci prožívaly, tzn. že budou mluvit jménem osob, které představují a v souladu s jejich logikou.

- Začne se nejstarším synem, pak se dostaneme k mladšímu a nakonec necháme mluvit otce. Čtyři členové skupiny dále mluví o tom, co by pro lepší pochopení postav ještě dodali. A nakonec budou všichni společně hledat odpověď na otázku, jaká výzva se v tomto podobenství skrývá pro nás, dnes, tam, kde žijeme, jedni i druzí.

-Jsi-li jen se svým průvodcem, rozdělte si role takto - např. ty budeš starší syn a vypravěč a tvůj průvodce bude mít roli otce a mladšího syna.





VÝZVA K VEJITÍ DO BOŽÍHO KRÁLOVSTVÍ

Pro Ježíše, stejně jako pro proroky, obrátit se znamená změnit se, vrátit se k tomu, co je podstatné, znovu najít správný směr, nalézt prosté srdce dítěte (Mt 18, 3).

Obrácení je možné pro každého, neboť Bůh nám k tomu dává odvahu - království Boží je blízko (Mk 1, 15).

Z obrácení má Bůh radost, potěší jej (L 15, 7 a 10; 10, 31 - 32). Obrátit se, to tedy znamená stvořit radost, sahající až k Bohu. Většinou se obracíme, když jsme k tomu vyzváni - to je to, co prožíváme, když jako tuto výzvu přijmeme dobrou zprávu (evangelium).

- Tyto řádky a k nim příslušné texty jsou pro tebe k přečtení a k samostatnému promýšlení po schůzce ve skupině.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Porovnej v 15. kapitole Lukášova evangelia podobenství o ztraceném synu se dvěma dalšími, majícími téměř stejný smysl - o ztracené ovci a o ztraceném penízu. Do sešitu si poznamenej dva tři rozdíly mezi nimi.

Modli se k Bohu, abys skrze obrácení vstoupil do jeho království. Požádej o radu nebo o pomoc svého průvodce, přítele, kněze - zkrátka osobu, ke které máš důvěru, cítíš-li se být k tomuto obrácení přitahován.





K ZAPAMATOVÁNÍ

"Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží. Čiňte pokání a věřte evangeliu," (Mk 1, 15) - Ježíšova výzva, udělej z ní modlitbu.
 


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)