Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

33. Pokřtěni v Kristu

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

MÁŠ SLOVO

Od té doby, co jsi začal se svým hledáním, změnil se nějak tvůj názor na křest? Rozumíš lépe tomu, co to znamená? Vrať se ke kartičce č. 18, vzpomeň si na Ježíšův křest a řekni, co tě zaujalo, když jsi o něm přemýšlel?





V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

* Křest je úkon křesťanské komunity - oslava, naznačující, že někdo je věřící, objevil evangelium a cítí se být povolán k tomu čím dál, tím víc žít s Kristem a svědčit o něm. Je to také Boží dar, aby ti, kteří jsou pokřtěni, měli hluboko zakořeněnou víru a mohli žít po Ježíšově vzoru a šířili kolem sebe chuť žít také tak. A také je to čin lidské bytosti, která chce vstoupit do tohoto života a do této odpovědnosti. Říká se, že křest je svátost, tj. Boží čin, značící víru. Je důležitý nejen pro toho, kdo je pokřtěn, ale i pro ostatní křesťany kolem něho.

* Křest je tedy znamení nového života, zbaveného všeho, co nás přetěžuje a ničí v každodenním životě, znamení života, zbaveného fatality a iluzí; znamení znovuzrození - jsme noví, máme novou budoucnost, rozumíme tomu, že jsme děti Boží; znamení šťastného života, radostného jako voda z pramene, přímého jako vítr, plného Ducha svatého; znamení odvahy k překonávání všech překážek. Jako Mojžíš prošel mořem, jako Ježíš prošel smrtí . . . ; znamení, že jsme platnými a činnými členy církve, početného a celosvětového národa, velikonočního lidu a že v tomto lidu máme své jméno, své místo a svou svobodu.

- Znamená toto křest i pro tebe?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Když jsem byl pokřtěný, byl jsem velmi šťastný. Všechno ve mně skákalo radostí," (nově pokřtěný).

"Myslím, že jsem se od té doby, co jsem pokřtěná, změnila. Našla jsem, co jsem hledala. Můj manžel mi řekl, že z toho byl udivený," (nově pokřtěná).
"Když jsem nechala pokřtít své dítě, byla to pro mě příležitost znovu objevit víru. Bylo to tak trochu jako . . . jako bych byla znovu pokřtěná já, jakoby voda stékala i na mně," (maminka).

-Slyšel jsi někdy někoho mluvit o jeho křtu?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Jsou lidé, kteří říkají: "Dospělí se na křest pečlivě připravují, ale s dětmi se to odbude rychle, nemá se s tím otálet. Proč takový rozdíl?"

* Někteří dospělí, kteří byli pokřtěni a byli přitom velmi šťastní, jsou po čase trochu zklamaní. Mají dojem, že křest všechny problémy stejně nevyřeší.

* Někteří lidé mají více méně dojem, že křest nepotřebují. Myslí si, že mohou velmi dobře žít z evangelia i bez toho.
* Je mnoho pokřtěných, ale málo přesvědčených křesťanů. Jak to?

* Křest se někdy chápe jako Boží dar, což doopravdy je, ale nechápe se dost často jako svazek s ostatními křesťany.
* Někteří lidé byli pokřtěni jako děti a chtěli by být znovu pokřtěni jako dospělí.

* Jsou dospělí, kteří by chtěli být pokřtěni, ale nevědí jak na to, aby se na křest řádně připravili. Nemají s kým o tom mluvit.

- Přemýšlej o těchto problémech - pomůže ti to pochopit smysl křtu.





BIBLICKÉ TEXTY

* Křest byl pro první křesťany nové zrození - Ježíš říkal: "Musíte se narodit znovu /franc. text "shůry", pozn. překl./," (J 3, 7); osvícení - "I vy jste byli kdysi tmou, ale nyní vás Pán učinil světlem," (Ef 5, 8); osvobození - "Tu svobodu nám vydobyl Kristus. Stůjte proto pevně a nedejte si na sebe znovu vložit otrocké jho," (Ga 5, 1); očištění - "Tak i vy počítejte s tím, že jste mrtvi hříchu, ale živi Bohu v Kristu Ježíši," (Ř 6, 11); nový způsob chápání smrti a mluvení o ní - "Neboť my všichni, ať Židé či Řekové, ať otroci či svobodní, byli jsme jedním Duchem pokřtěni v jedno tělo a všichni jsme byli napojeni týmž Duchem," (1 K 12, 13).





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Když voda při křtu stéká na čelo křtěného, kněz říká: "Já tě křtím ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého." Křesťané mají možnost znovu myslet na svůj křest a obnovit křestní slib . . . Zeptej se na to. Příprava na křest u dospělých probíhá v několika etapách a je ukončena v noci na Bílou sobotu. Víš proč?





K ZAPAMATOVÁNÍ

Ježíšova slova: "Musíte se narodit znovu," (J 3, 7).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Pascal Thomas

Témata: Křest

Čtení z dnešního dne: Pondělí 3. 2. 2025, Pondělí 4. týdne v mezidobí

Žid 11,32-40;

Komentář k Žid 11,32-40: Vítězství skrze víru, ale též utrpení právě pro víru. Na našem Pánu se spojí obojí. I život učedníka provází utrpení, zkoušky, ale i vítězství s Ježíšem. Mé tázání po smyslu utrpení zde může mít naznačenou odpověď.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli v mezidobí cyklu C (26. 1. 2025)

(24. 1. 2025) Ježíš v Nazaretě ohlašuje, že se naplnila radostná zvěst. S důvěrou v Boží slovo se společně modleme:

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(24. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.