Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti. - archív citátů

Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

34. Boží lid - církev

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

* Tato kartička může být probírána ve skupině.

MÁŠ SLOVO

Z následujících slov si každý vybere jedno, které podle něho nejlépe vystihuje církev: rodina - Matka Tereza - starověk - instituce - papež - katedrála - přátelství - Ježíš - rozdělení - mír - nařízení - bratři - tradice - svoboda - ženy. Když dáte svá slova dohromady, co si o tom myslíte?





V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

* Církev /v románských jazycích/ - jak místo, kde se scházíme, tak i lid, který se sem pravidelně vrací ke společné modlitbě.

* Existuje-li církev, pak je to kvůli Ježíši. Vzkříšený Ježíš je základem církve. Je to On, kdo ji shromažďuje ve svém Duchu.

- Slovo církev znamená "volání, povolání".

* Církev existuje, aby plnila několik úkolů: svědčí o Ježíšovi, pravdivě mluví o tom, co udělal, řekl a kdo je; pomáhá dávat lidem naději, svobodu, pomáhá potkávat jiné lidi - tím vším kladně přispívá k životu; všem lidem, kteří si to přejí, nabízí možnost stát se křesťany; děkuje Bohu za vše, co dává lidstvu. Je to lid velice různorodý (jazyky, území, věk atd.) a přesto trvá již 2 000 let - je to "pochod na dlouhé trati!" Aby udržela svou jednotu, paměť a správně rozlišovala znamení Ducha, mají v ní někteří křesťané zvláštní roli - je to tzv. to církevní hierarchie - jáhnové, kněží, biskupové, papež a i někteří laikové.

- Víš jaké jsou jejich úkoly v církvi?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Ze začátku jsem se zajímala spíše o Boha a o Ježíše. Teď také objevuji, co to je církev. Cítím, že je to lid, který mi dává evangelium," (katechumenka).

"Církev má potíže - protichůdné proudy, autoritářství. Ale stejně ji mám rád, protože co bych bez ní byl?" (důchodce).

-Vzpomeneš si ještě na jiná svědectví?





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Ze vzdálenějšího pohledu se církev někdy jeví jako jednolitý kvádr - jindy dělá dojem rozdrobenosti (nedostatek jednoty, protichůdné názory ap.). Problém často dělá dorozumění nebo informovanost. Někdy ani nevíme, co se kde doopravdy děje.

* Mezi křesťany jsou mnohdy nerovnosti v jejich vlivu - kněží mají nadměrnou důležitost a ženy jsou naopak málo pouštěny k odpovědné práci.

* Někteří křesťané chtějí být křesťany bez církve. Nechtějí patřit k nějaké skupině. Bojí se, že se tím omezí jejich osobní svoboda. Jiným se zase zdá, že se církev vyvíjí příliš rychle a dalším, že zas až moc pomalu. Církev není často "uchopitelná" - kde jsou křesťané? Mnohdy je není ani vidět, až na některá prohlášení představených. Existují i náboženské skupiny, které sice nejsou spojeny s církví, ale přesto jsou velmi hodnotné. Jak to, že se tedy vše neshromažďuje v jádru?

- Tento dlouhý seznam problémů zde není proto, aby tě unavil, ale aby sis rozšířil své znalosti o smyslu a funkci církve.





BIBLICKÉ TEXTY

* Církev, jak říká svatý Pavel, je tělo Kristovo - jeho tělo je společenství: "Nikdo přece nemá v nenávisti své tělo, ale živí je a stará se o ně. Tak i Kristus pečuje o církev; vždyť jsme údy jeho těla," (Ef 5, 29 - 30).

* V těle existují různé orgány: "Jsou rozdílná obdarování, ale tentýž Duch . . . " (1 K 12, 4 - 30; přečti si, pokud možno, celý text - je velmi srozumitelný a mnohé vysvětluje).

* V církvi je zapotřebí bratrské bdělosti: "Buďte k sobě navzájem laskaví, milosrdní, odpouštějte si navzájem, jako i Bůh v Kristu odpustil vám," (Ef 4, 32).

* Církev je lidem, v němž jedná Boží Duch: "Tak také Duch přichází na pomoc naší slabosti," (Ř 8, 26).

- Jak tomu rozumíš? Je v tom obsažena nějaká dobrá zpráva i pro dnešek?





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

Církev - nejen křesťané, které znáš, ale i ti, které ještě neznáš! Neuzavírej se jen se svými známými, ale také je nenech zcela stranou. Při vstupu do církve (při prvním vyznání víry v církvi) jsi říkal, co od ní očekáváš. Uběhla již nějaká doba. Napiš, co jsi již od církve získal, a co ti život v ní přinesl.





OSLAVA

Každý přečte text o církvi, který má rád. Potom se přečte z listu Efezským 5, 29 - 30: Následuje společná modlitba a zpěv.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Pascal Thomas

Témata: Křest

Čtení z dnešního dne: Úterý 7. 1. 2025, 7. ledna

1 Jan 3,22 - 4,6;

Komentář k Mt 4,12-17.23-25: Nemocní, postižení, ochrnulí. K nim má Ježíš i dnes nejblíž. Nevadí mi to? Představuje pro mě tato zpráva „radostnou zvěst“?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.

Zjevení Páně (6.1.), K+M+B+

(2. 1. 2025) Slavnost Zjevení Páně (epifanie) připomíná zjevení Boží slávy mezi lidmi. Čtení při mši svaté tento den mluví o zjevení…

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)
(2. 1. 2025) Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová, americká světice, se narodila roku 1774 v New Yorku. Stala se první světicí své…

Jméno Ježíš

(1. 1. 2025) V neděli mezi 1. a 6. lednem (ev. v některý ze všedních dní v tomto datu) se slaví Svátek Nejsvětějšího Jména Ježíš.

Prožijme jubilejní rok se třemi základními postoji:

(30. 12. 2024) díkůvzdáním, hledáním a pokáním...