Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

Sekce: Knihovna

Jan Heller

Předmluva

z knihy Symbolika čísel v Bibli

Začíst se do každého textu pana profesora Jana Hellera je pro zainteresovaného čtenáře vždycky velikým dobrodružstvím, které připomíná objevnou cestu. Nejen proto, že vzhledem ke své opravdu úctyhodné vědecké erudici prof. Heller čtenáře obohacuje množstvím cenných informací k jakémukoli tématu ze svého oboru, ale i proto, že hovoří ze zkušenosti zralého, hluboce věřícího člověka, která mu dává moudrý nadhled a schopnost naznačit někdy originální, překvapivé řešení problému, otevřít tvůrčím způsobem novou perspektivu, která není bez významu i pro zásadní životní orientaci.

Taková je i jeho práce o symbolice čísel a jejím původu, ve které shrnul své poznatky z nejrůznějších oblastí starověké kultury, samozřejmě se zvláštním zřetelem ke Starému a Novému zákonu. Při procházce symbolickými významy jednotlivých čísel si čtenář uvědomí nejednu zajímavou souvislost, která mu dosud unikala, a ovšem také hranice, na něž naše poznání naráží a které prof. Heller poctivě přiznává.

Symbolika čísel je tématem v dnešní době velmi diskutovaným, a to z různých, někdy značně problematických pozic. Předkládaná práce prof. Hellera je bezesporu kvalitním odborným příspěvkem do této diskuse, umožňujícím českému čtenáři udělat si ucelenou představu o tom, jakou roli hrála čísla v myšlení a životě starověkých lidí, na jejichž odkaz v mnoha ohledech navazujeme. Za to se pochopitelně sluší vyslovit autorovi upřímný dík a rovněž přání, aby jeho knížka našla co nejvíc takových vnímavých čtenářů.

Josef Hřebík,
vedoucí katedry biblických věd
Katolické teologické fakulty UK


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Středa 5. 2. 2025, Památka sv. Agáty, panny a mučednice

Žid 12,4-7.11-15;

Komentář k Žid 12,4-7.11-15: Úvodní větu z úryvku chci mít před očima vždy, když jsem v pokušení a na kraji svých sil. Péče o člověka jde směrem od vedení jednotlivce k mnoha lidem v okolí. To je Boží pedagogika!

Zdroj: Nedělní liturgie

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…