Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Isidor Baumgartner

Úvodem

z knihy Psychologie a víra - orientace a podněty k diskusi

Studie prof. Baumgartnera se zabývá oblastí, která je v cizojazyčné literatuře popsána velmi široce, u nás naopak zatím zcela nepatrně. Proto předkládáme tento pro nás dostupný překlad, i když existují práce novější, leč nepřeložené.

Studie není samozřejmě vyčerpávající, ale může podnítit přemýšlení a diskusi. Jistěže nevzbudí ve všem souhlas, nesmí se ostatně zapomenout na to, že autorem není teolog, ale psycholog a tak očím teologa bude zřejmě vždy něco scházet.

Velmi cenné jsou úvahy v kapitolách 3 a 4., zejména o vztahu k Freudovi a o náboženské psychopatologii. Problematické jsou naproti tomu kapitoly 6 a 7. V šesté kapitole autor dost nekriticky velebí hlubinně-psychologický výklad Písma, což jistě u psychologa nepřekvapí. Rovněž nekriticky se staví k Eugenu Drewermanovi, o jehož psychologicko-exegetických pracích existuje v cizojazyčné literatuře rozsáhlá a fundovaná diskuse, která zdaleka není jen přitakáním, jako u našeho autora. Je třeba ovšem připomenout, že dnes je hlubinně-psychologická metoda výkladu pojata mezi legitimní výkladové metody Písma, ovšem ne jako metoda univerzální, ale speciální (viz dokument Papežské biblické komise "Výklad Písma v církvi", český překlad vydal Zvon 1996). Ostatně v češtině je k dispozici jedna publikace přímo o tomto tématu (Anselm Grun, Hlubinně teologický výklad Písma, Křesťanská akademie, Praha 1995).

Za zcela problematickou pak lze považovat kap. 7, která je možná hlubinně-psychologicky bezchybná, ale výklad křtu dítěte, který je v ní uváděn, zcela pomíjí jak teologické, tak liturgické hledisko. Nebere v úvahu, že obřad křtu dítěte se nevytvořil samostatně, ale byl odvozen od obřadu křtu dospělého, nemohl tedy vyjadřovat to, co Baumgartner předpokládá a co tedy podle mého soudu uměle vnáší do tématu. Kromě toho symbolika křtu je teologicky rozvedena v listech sv. Pavla, zejména v listě Římanům. A tak Baumgartnerovy úvahy se k látce samé mají spíš jako fantazie, než jako výklad. Pro čtenáře je to snad dobrá ilustrace skutečnosti, že psychologie je také jen nástrojem, který, špatně použit, produkuje špatné výsledky.

P. Aleš Opatrný


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 26. 12. 2024, Svátek sv. Štěpána, prvomučedníka

Sk 6,8-10; 7,54-60;

Komentář k Sk 6,8-10; 7,54-60: Když nemohli obstát před jeho moudrostí, velmi se rozzuřili. I já mohu být vystaven podobnému nebezpečí. Když mi dojdou argumenty, sáhnu druhému na čest.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.