Navigace: Tematické texty N Nebe, věčný posmrtný životNaděje na věčný život - rekolekce ve Vatikánu (9. 3. - 14. 3. 2025) 01. Objevme krásu věčného života (P. Roberto Pasolini OFMCap)
01. Objevme krásu věčného života (P. Roberto Pasolini OFMCap)
Konec bude začátkem (neděle 9. března 2025, 17:00)
Víra církve, založená na Kristově zmrtvýchvstání, vždy nabízela světu naději na život po smrti. Postupem času se však tento příslib rozmazal a dnes se ani tak nezpochybňuje, jak dříve ignoruje. Tváří v tvář této lhostejnosti jsou věřící povoláni znovu objevit hodnotu a krásu věčného života, obnovit jeho autentický smysl. Tento úkol je ještě naléhavější v tomto svatém jubilejním roce a ve chvíli hlubokého utrpení, které prožívá Svatý Otec.
Cesta duchovních cvičení na téma věčného života, kterou chceme podniknout, nachází svůj základ v křesťanském zjevení. Začínáme ji čerpáním některých souhrnných formulací z Katechismu Katolické církve (KKC), který nabízí přístupnou syntézu teologického myšlení. KKC představuje smrt ne jako konec, ale jako přechod k věčnému životu ve společenství s Kristem. Tato koncepce má kořeny v listu Římanům, kde svatý Pavel uvádí, že křtem jsme spojeni s Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním, a tak máme přístup k novému životu.
Smrt je podle Katechismu okamžikem, kdy se vynáší konkrétní rozsudek, ve kterém se hodnotí přijetí nebo odmítnutí Boží milosti. Spása však není vyhrazena jen pro ty, kteří formálně poznali Krista: Druhý vatikánský koncil uznává, že přístup k věčnému životu mohou mít i ti, kteří následují své svědomí v upřímném hledání Boha. KKC zdůrazňuje, že konečný soud se nezakládá jen na vnějších činech, ale na prožívané lásce, což je ozvěnou myšlenky svatého Jana z Kříže: „Na sklonku životě budeme souzeni podle lásky“.
Konečný úděl člověka se dělí na tři možnosti: ráj, věčné zatracení (peklo) a konečné očištění (očistec). Ráj představuje plnou realizaci lidské bytosti, věčné společenství s Kristem, ve kterém každý člověk najde svou pravou identitu. Na druhé straně peklo se popisuje jako konečné oddělení od Boha, ale církev nikdy s jistotou netvrdila, že je tam někdo odsouzen. Očistec se nakonec chápe jako očistný proces pro ty, kteří, ač jsou v Boží milosti, ještě nejsou připraveni na nebe. A možná právě v tomto posledním „určení“ nacházíme originalitu křesťanského zjevení. Možnost poslední „chvíle“ očišťování je příležitostí až do úplného konce se vyrovnat s nekonečnou Boží láskou.
Úvahy církve o věčnosti života nemají vzbuzovat strach, ale živit naději, přičemž zdůrazňují, že náš osud závisí na svobodě, s jakou se rozhodneme žít v lásce. Skutečné očištění nespočívá v tom, že se staneme dokonalými, ale v tom, že se plně přijmeme ve světle Boží lásky a překonáme iluzi, že musíme být „jiní“, abychom si zasloužili spásu.
Často jsme posedlí tím, že musíme být dokonalí, ale evangelium nás učí, že skutečnou „nedokonalostí“ není křehkost, ale nedostatek lásky. Očistec můžeme vnímat jako poslední šanci osvobodit se od strachu, že nejsme dostateční, klidně přijmout to, co jsme, a učinit z něj místo vztahu a společenství s druhými. Očistec lze chápat jako „moment“, když konečně přestaneme chtít Bohu něco dokazovat a jednoduše si dovolíme být milováni. Věčnost tedy není jen budoucí odměna, ale skutečnost, která začíná už tady, nakolik se učíme žít v lásce a společenství s Kristem. Nakonec náš osud není napsán ve strachu, ale v naději. Smrt není porážkou, ale okamžikem, kdy konečně uvidíme Boží tvář a zjistíme, že konec... byl jen začátkem.
Shrnutí meditace kazatele papežského domu P. Roberto Pasolini OFMCap
Překlad Martin Jarábek
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.
Související texty k tématu:
Naděje
- Křesťanská naděje není optimismus, ale víc Křesťanskou naději nelze zaměňovat s lidským optimismem, který je spíše výrazem nálady.
- Do budoucnosti nelze hledět s klidem, avšak... Žijeme v době, kdy nelze hledět do budoucnosti s klidným srdcem. Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který dostáváme…
- Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti Naděje dává odpověď našemu srdci, když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“
- Křesťanská naděje je jako fotbalový míč Proč všichni křesťané nepřekypují nadějí, když ji od Boha obdrželi? Proč ji ve svém životě postrádáme?
- Most mezi temnou přítomností a eschatologickou budoucností: naděje Křesťanský život se odehrává mezi polotemnou přítomností a budoucností, která už nyní probleskuje… Každý člověk prožívá toto drama...
- Mít před očima evangelium, nikoli televizi Každodenní četba evangelia nám pomáhá mít pravou naději.
- Na konci života nevidím tmu hrobu. Čeká mě otevřená náruč Boha Já už jsem starý a jen otázkou týdnů nebo měsíců, kdy můj život na této zemi skončí. Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Na konci života nevidím nějakou tmu hrobu,…
- Na naprostém dně říká Job: “Vím, že můj Vykupitel žije" Mnoho věcí nás uvádí do zoufalství...
- Naděje - seznam všech textů k tématu
Vzkříšení, zmrtvýchvstání
- Člověk neexistuje pro smrt (Jan Pavel II.)
- Úvahy o utrpení a vzkříšení Páně
- Když dohasíná lidský život v nejlepších letech
- S Kristem zemřít a vstát z mrtvých
- Ježíš je vzkříšen
- Vzkříšení může být zdrojem obrovského optimismu pro náš osobní život.