Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty N Nebe, věčný posmrtný životNaděje na věčný život - rekolekce ve Vatikánu (9. 3. - 14. 3. 2025) 01. Objevme krásu věčného života (P. Roberto Pasolini OFMCap)

01. Objevme krásu věčného života (P. Roberto Pasolini OFMCap)

Konec bude začátkem  (neděle 9. března 2025, 17:00)

Víra církve, založená na Kristově zmrtvýchvstání, vždy nabízela světu naději na život po smrti. Postupem času se však tento příslib rozmazal a dnes se ani tak nezpochybňuje, jak dříve ignoruje. Tváří v tvář této lhostejnosti jsou věřící povoláni znovu objevit hodnotu a krásu věčného života, obnovit jeho autentický smysl. Tento úkol je ještě naléhavější v tomto svatém jubilejním roce a ve chvíli hlubokého utrpení, které prožívá Svatý Otec.

Cesta duchovních cvičení na téma věčného života, kterou chceme podniknout, nachází svůj základ v křesťanském zjevení. Začínáme ji čerpáním některých souhrnných formulací z Katechismu Katolické církve (KKC), který nabízí přístupnou syntézu teologického myšlení. KKC představuje smrt ne jako konec, ale jako přechod k věčnému životu ve společenství s Kristem. Tato koncepce má kořeny v listu Římanům, kde svatý Pavel uvádí, že křtem jsme spojeni s Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním, a tak máme přístup k novému životu.

Smrt je podle Katechismu okamžikem, kdy se vynáší konkrétní rozsudek, ve kterém se hodnotí přijetí nebo odmítnutí Boží milosti. Spása však není vyhrazena jen pro ty, kteří formálně poznali Krista: Druhý vatikánský koncil uznává, že přístup k věčnému životu mohou mít i ti, kteří následují své svědomí v upřímném hledání Boha. KKC zdůrazňuje, že konečný soud se nezakládá jen na vnějších činech, ale na prožívané lásce, což je ozvěnou myšlenky svatého Jana z Kříže: „Na sklonku životě budeme souzeni podle lásky“.

Konečný úděl člověka se dělí na tři možnosti: ráj, věčné zatracení (peklo) a konečné očištění (očistec). Ráj představuje plnou realizaci lidské bytosti, věčné společenství s Kristem, ve kterém každý člověk najde svou pravou identitu. Na druhé straně peklo se popisuje jako konečné oddělení od Boha, ale církev nikdy s jistotou netvrdila, že je tam někdo odsouzen. Očistec se nakonec chápe jako očistný proces pro ty, kteří, ač jsou v Boží milosti, ještě nejsou připraveni na nebe. A možná právě v tomto posledním „určení“ nacházíme originalitu křesťanského zjevení. Možnost poslední „chvíle“ očišťování je příležitostí až do úplného konce se vyrovnat s nekonečnou Boží láskou.

Úvahy církve o věčnosti života nemají vzbuzovat strach, ale živit naději, přičemž zdůrazňují, že náš osud závisí na svobodě, s jakou se rozhodneme žít v lásce. Skutečné očištění nespočívá v tom, že se staneme dokonalými, ale v tom, že se plně přijmeme ve světle Boží lásky a překonáme iluzi, že musíme být „jiní“, abychom si zasloužili spásu.

Často jsme posedlí tím, že musíme být dokonalí, ale evangelium nás učí, že skutečnou „nedokonalostí“ není křehkost, ale nedostatek lásky. Očistec můžeme vnímat jako poslední šanci osvobodit se od strachu, že nejsme dostateční, klidně přijmout to, co jsme, a učinit z něj místo vztahu a společenství s druhými. Očistec lze chápat jako „moment“, když konečně přestaneme chtít Bohu něco dokazovat a jednoduše si dovolíme být milováni. Věčnost tedy není jen budoucí odměna, ale skutečnost, která začíná už tady, nakolik se učíme žít v lásce a společenství s Kristem. Nakonec náš osud není napsán ve strachu, ale v naději. Smrt není porážkou, ale okamžikem, kdy konečně uvidíme Boží tvář a zjistíme, že konec... byl jen začátkem.


Shrnutí meditace kazatele papežského domu P. Roberto Pasolini OFMCap
Překlad Martin Jarábek
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Naděje

Vzkříšení, zmrtvýchvstání 
Člověk neexistuje pro smrt (Jan Pavel II.) 
Úvahy o utrpení a vzkříšení Páně 
Když dohasíná lidský život v nejlepších letech 
S Kristem zemřít a vstát z mrtvých
Ježíš je vzkříšen
Vzkříšení může být zdrojem obrovského optimismu pro náš osobní život.

Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku.