Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Svátost biřmování / Úvod k publikaci Příprava na biřmování

z knihy Příprava na biřmování , vydal(o): PaSTORAČNÍ STŘEDISKO Praha

Svátost biřmování v mnoha farnostech v naší zemi přestala být hromadnou velkou farní a společenskou akcí a stala se velmi osobní cestou k upevnění víry dospívajícího či dospělého člověka. Spolu s tím také roste vědomí důležitosti přípravy. Mnozí vnímají přípravu na biřmování spíš jako přípravu na život, žitý v síle víry v nevěřícím prostředí a jako přípravu na plné začlenění dospělého křesťana do života farního společenství, ve kterém je schopen přijmout některé úkoly za vlastní. Řada kněží také udělala dobrou zkušenost s dlouhodobou přípravou ve skupinkách a s pomoci laiků, kteří už biřmováni byli. Pro farnost to potom znamenalo oživení a pro kněze získání nových spolupracovníků. Je jasné, že příprava pouze ve formě opakování katechismu, osvojení si určité sumy znalostí, nebo dokonce jen několik málo týdnů trvající příprava na přijetí svátosti nemohou naplnit skutečné potřeby adeptů ani neodpovídají významu svátosti samé. Proto není nic zvláštního na tom, že řada kněží a jáhnů hledá nějaké podklady pro přípravu biřmovanců. A většinou (naštěstí!) nenacházejí něco, co by mohli bez dalšího přemýšlení použít. Předkládaný sešitek také není „instantní“ přípravou. Shromažďuje dobré zkušenosti, chce vést k překonání některých myšlenkových stereotypů, které neodpovídají ani dnešní liturgii, ani teologii této svátosti, ani skutečným potřebám biřmovancům.

Po úvodních stránkách, které mluví o svátosti jako takové a o jejím pastoračním ztvárnění a o úkolech přípravy, najdete několik modelů přípravy, a to buď v úplné stručné charakteristice, nebo formou odkazů na jiné dostupné pomůcky. Je samozřejmě nutné podle místních podmínek a podle znalosti biřmovancům nejen vybrat to, co je z nabízeného pro danou situaci nejvhodnější, ale také vybraný model dotvořit podle místních poměrů. V každém případě není dobré šetřit časem. U mladistvých není půlroční příprava zbytečně dlouhá, roční se mnohde jak v Čechách tak na Moravě považuje za velmi vhodnou.

Ještě je třeba dodat, že v textu jsou využity jak shromážděné zkušenosti z práce ve skupinách z kurzu kněží v lednu 1998 Želivu, tak i přednáška docenta Smahela, kterou pro tento kurs poskytl.

P. Aleš Opatrný - ředitel Pastoračního střediska


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 26. 12. 2024, Svátek sv. Štěpána, prvomučedníka

Sk 6,8-10; 7,54-60;

Komentář k Sk 6,8-10; 7,54-60: Když nemohli obstát před jeho moudrostí, velmi se rozzuřili. I já mohu být vystaven podobnému nebezpečí. Když mi dojdou argumenty, sáhnu druhému na čest.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.