Hlavním úkolem učedníka není  pouštět se do velkolepých podniků. - archív citátů

Sekce: Knihovna

Norbert Baumert

1. Úvod

z knihy Dary ducha Ježíšova II

Pavlova zkušenost s Kristem
Biblické svědectví a dnešní zkušenosti víry

Předmluva k českému vydání

P. Norbert Baumert je dnes ve světě exegeze považován za světového odborníka na Pavlovy listy. Čtete-li některé z jeho exegetických studií, musíte žasnout, co všechno se vlastně skrývá za biblickým textem a za v překladech často tak nejasnými a někdy si protiřečícími formulacemi svatého Pavla. Prostřednictvím složitých filologicko-exegetických rozborů, vlastní autorovy zkušenosti s Duchem Božím a na obojím založeném překladu před sebou najednou máte text velmi prostý, zářící vnitřní silou a jakoby vám důvěrně známý. "Vždyť tohle", říkáte si, "tohle přeci přesně takto prožívám - v modlitbě, ve společenství, v církvi . . .!" A protože P. Baumert je z těch, kteří jsou svoji vysokou a složitou odbornost schopni spojit s hlubokým a všem srozumitelným podáním, mohl také vzniknout tento sešit, 2. část autorovy knihy Dary Ducha Ježíšova.

Hlavní téma celé knihy ("charismatická dimenze církve"), které autor v 1. části představuje na základě informací o Charismatické obnově a ve 3. části se věnuje jeho teologickému rozboru, je v této 2. části osvětlováno přímo od pramene - z Božího slova předaného apoštolem Pavlem. Čtení tohoto sešitu se tedy v první řadě nabízí jako pokračování již započatých úvah. Avšak tento sešit lze s velikým užitkem číst (nebo spíše rozjímat) i samostatně. Ať už proto, že někoho všechno to povídání o Charismatické obnově prostě nezajímá, nebo proto, že někdo (sám, v nějaké biblické skupině nebo ve společenství) hledá, kudy by (poprvé nebo) hlouběji pronikl do listů svatého Pavla či do Božího slova vůbec. A také se může stát, že někoho jen zajímá, co že je vlastně tak světoborného na tom Baumertovo pojetí a překladech (v tom případě jej navíc odkazuji na seznam literatury na konci 3. části). Samozřejmě, že po tomto sešitě nakonec sáhnou také účastníci autorova "semináře života z víry", o kterém byla zmínka v předmluvě k prvnímu sešitu.
Protože, jak říká autor, "Písmo vykládá život křesťana, jehož prožívání mu naopak vykládá Písmo", je zde v jednotlivých tématických okruzích vždy nejprve nabídnut výklad Pavlovo formulací vyrostlých z jeho osobní zkušenosti a k tomu jsou vždy přiřazena některá dnešní svědectví. Výsledkem je, že se nám najednou - při pozorné četbě a v modlitbě - "otevírá nový přístup k Písmu - a člověk Písmo začíná číst a začíná s ním žít". A o to vlastně (za druhé) jde.
Petr Hruška





Úvod

Následující oddíly jsou biblickým rozjímáním o křesťanské zkušenosti apoštola Pavla, která na základě zkušeností, jež jsme uvedli v 1. části knihy, začíná nově zářit a v mnohém se stává srozumitelnější. Je to přece tentýž Duch, který uchopil církev v jejích počátcích a který ji dnes obnovuje. Proto se odvažujeme po bok apoštolovým svědectvím stavět příbuzná svědectví z naší doby. Je třeba se podstatně držet toho, že živá zkušenost víry je nezbytným předpokladem výkladu Písma, protože Písmu svatému můžeme porozumět "jen v Duchu, ve kterém bylo napsáno" (srov. Druhý vatikánský koncil: konstituce Dei Verbum; DV 12).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Sobota 22. 2. 2025, sobota, Svátek Stolce sv. Petra

1 Petr 5,1-4;

Komentář k 1 Petr 5,1-4: Petr Ježíšovo poselství dobře pochopil a věrně jej tlumočí dál. Právě v tom je síla Petrova stádce: znamení autority, která je službou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Popeleční středou začíná Postní doba

(27. 2. 2025) Je důležité, aby se křesťan v postní době nezabýval sám sebou, ale především Bohem samotným...

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)
(22. 2. 2025) Tělnatý, cholerický a věřiteli pronásledovaný skladatel přinesl přese všechno skvělé plody...

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo
(21. 2. 2025) Německý kněz Richard HENKES působil v Sudetech a českém pohraničí. Vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Stolec svatého Petra (22.2.)

Stolec svatého Petra (22.2.)
(21. 2. 2025) Svátek stolce svatého Petra připomíná primát apoštola Petra mezi ostatními apoštoly. Tuto službu ustanovil sám Ježíš a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 6. neděli v mezidobí cyklu C (16. 2. 2025)

(14. 2. 2025) Nevstal-li Kristus z mrtvých, naše víra nemá cenu, ale Kristus z mrtvých vstal, a to jako první z těch, kteří zesnuli.…

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů
(14. 2. 2025) 15. února 1611 bylo v klášterním kostele Panny Marie Sněžné v Praze umučeno 14 františkánů. 

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze
(13. 2. 2025) Seminář je určený všem, kteří ve farnostech pomáhají s programy pro školní skupiny dětí...