Sekce: Knihovna
3. Všeobecné katechetické direktorium
z knihy Katechismus katolické církve ve světle církevních dokumentů
Především je třeba poznamenat, že tento dokument (dále:VKD) je sice u nás nově vydaný, ale doba jeho vzniku je dosti vzdálená: vyšel na jaře 1971, tedy téměř před čtvrt stoletím. V současné době se zpracovává jeho nová verze, kterou lze očekávat v příštím roce. Tím není nijak zpochybněna platnost tohoto dokumentu, jehož hlavní linie jsou pro nás možná až revolučně nové, ale je třeba počítat s tím, že nezahrnuje pozdější dokumenty (Evangelii nuntiandi, Catechesi tradendae, KKC atd.) a nereaguje na později vzniklé problémy. Jeho druhá kapitola - "Podstatné prvky křesťanského poselství" je dnes samozřejmě modifikována strukturou KKC. Z těchto a dalších důvodů se pracuje na jeho nové redakci.
Nicméně pokud jde o jeho vztah ke KKC, označuje ho Mons. Sepe, sekretář kongregace pro klérus, za "oblek, který je Katechismu katolické církve nejpřiměřenější".
Ve IV. kapitole VKD se uvádí, jaké je místo katechismů (a jiných pomůcek) v katechezi. Jako hlavní katechetické pomůcky se uvádějí:
- direktoria biskupských konferencí
- programy
- katechismy
- didaktické texty
- audiovizuální prostředky
Už z tohoto přehledu je zřejmé, že katechismus (katechismy) jsou jednou z katechetických pomůcek a to velmi důležitou (odst. 119), nikoliv však jedinou. Na jejich tvorbu jsou kladeny vysoké požadavky. Jednak mají splňovat - jako vše, co spoluvytváří katechezi - všeobecné podmínky inkulturace a mají brát ohled na věk a úroveň adresátů (viz KKC odst. 24, VKD 20,33,46, dále celá část V.) a také mají splňovat náročné požadavky na způsob jejich tvorby (požadavek konzultace s odborníky jiných oborů, spolupráce expertů v teologii a katechetice, experimentální ověření textů, atd.- viz odst. 119).
Z uvedeného je také zřejmé, že tvorba národních katechismů pro různé věkové případně sociální skupiny jakož i tvorba didaktických textů a dalších pomůcek je nejen možná, ale i nutná, mají-li se respektovat nároky, které jsou jak na katechismy tak na ostatní katechetické pomůcky Direktoriem kladeny.
Pokud jde o ostatní pomůcky, VKD je předpokládá souběžně s existencí katechismu (katechismů). Jejich tvorba je tedy neustále potřebná.
V našich podmínkách jsou velmi důležité (variabilní) programy (trochu širší pojem, než jsou osnovy), které by braly ohled na velmi různé podmínky, ve kterých se nacházejí jak katecheté, tak katechizovaní (příklad: rozdíl mezi severními Čechami a slováckou vesnicí). Programy musí zahrnovat nějakým způsobem celé základní období růstu víry jak dítěte, tak dospělého (krátce: to, co odpovídá prekatechumenátu, katechumenátu a mystagogii), ne jen jeho dílčí úseky, jako je např. příprava ke svátostem.
Didaktické texty, knihy pro katechety i publikace pro rodiče (VKD 120,121) budou a mají být jistě rozmanité, přesto by měly být jednak na úrovni KKC (tedy respektovat a obsahovat výsledky Koncilu a pokoncilních textů), jednak by měl být kompatibilní se základními programy.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Úvod
- 1. Jak chápe KKC sebe sama
- 2. Jan Pavel II.
- 4. Kodex kanonického práva
- 5. Katechetické směrnice české biskupské konference (1994)
- 6. Pohled do naší situace a výhled do budoucnosti
Autor: Aleš Opatrný