Hlavním úkolem učedníka není  pouštět se do velkolepých podniků. - archív citátů

Sekce: Knihovna

Giacomo Canobbio

4. Nauka o stvoření

z knihy Znovuobjevení Ducha Svatého

Nejmladší a zřejmě nejméně zralou oblastí reflexe o Duchu tvoří nauka o stvoření. Až donedávna bylo působení Ducha Božího viděno převážně ve vztahu k člověku a Duch byl tedy chápán jako oživující a zdokonalující princip. Tím se nepopírala stvořitelská funkce Ducha, ale uvažovalo se o ní především jako o ‘znovustvořitelské’. ‘Omezenost’ perspektivy se rodila ze soteorologické obavy a odrážela polemiku mezi katolíky a protestanty ohledně procesu ospravedlnění. V posledních letech se zjistilo, že zmíněná perspektiva zapomínala na prvotní vztah Ducha a stvoření, jak jej představuje Starý zákon. V tomto smyslu se má nyní za to, že je třeba rozvinout "pneumatologii prvního článku Kréda" a překonat tak dosud rozvíjenou "pneumatologii třetího článku". Když zkoumáme starozákonní texty, můžeme totiž konstatovat, že Duch působí již ve stvoření jako Boží dech a je původem každého hnutí a životem každého života. V důsledku toho vše, co Duch uskutečňuje ve věřících a v církvi, je naplněním jeho díla stvoření. Vycházeje z tohoto přesvědčení, rozvíjí Wolfahrt Pannenberg svůj pokus spojit pojetí Ducha s pojetím pole, rozvinutým moderní fyzikou, na základě starověkých stoických pojetí: všechna pole napětí, jež dávají vznik silám (a tělům), by byla zúžitelná na jediné, široké pole síly. Z teologického hlediska by mohlo být ztotožněno s Duchem, který by se proto jevil jako podmínka možnosti vztahu mezi Bohem a jeho stvořením, nakolik on (ono) propůjčuje světu prostorově časovou strukturu a tím i samostatnou konzistenci realitě světa, ale zároveň ukazuje i na božský původ a eschatologické určení stvoření54.

Že je Duch přítomen ve stvoření, je prý vidět i z tendence ke sjednocení55. Do tohoto proudu zapadá i Jürgen Moltmann, podle kterého je Duch stvořitel dynamikou vesmíru a silou, která vytváří společenství v síti vztahů mezi živými tvory56. Tak je možné mluvit o společenství tvorů a poznávat působení Ducha, který dává život, tam, kde tvorové směřují k socializaci.

Tato perspektiva nalezla širokou odezvu na 7. shromáždění Ekumenické rady církví (v Canbeře 1991), jež měla téma "Přijď, Duchu svatý, obnov celé stvoření". Téma Ducha svatého se tam úzce pojilo s tématem ekologickým a bylo takřka úplně odděleno od kristologie: v úvodní relaci presbyteriánské teoložky Chung Hyun Kyungové vystupuje převážně jako síla, která se zmocňuje osob a činí je schopnými překračovat své vrozené schopnosti57.

Vůči způsobu, jakým se pojednávalo o Duchu během shromáždění se vznesla kritika pravoslavných, která se dovolávala nevyhnutelného spojení mezi pneumatologií a kristologií: pouze ono umožňuje odlišit Ducha a rozlišovat duchy.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Duch svatý

Čtení z dnešního dne: Sobota 22. 2. 2025, sobota, Svátek Stolce sv. Petra

1 Petr 5,1-4;

Komentář k 1 Petr 5,1-4: Petr Ježíšovo poselství dobře pochopil a věrně jej tlumočí dál. Právě v tom je síla Petrova stádce: znamení autority, která je službou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Popeleční středou začíná Postní doba

(27. 2. 2025) Je důležité, aby se křesťan v postní době nezabýval sám sebou, ale především Bohem samotným...

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)
(22. 2. 2025) Tělnatý, cholerický a věřiteli pronásledovaný skladatel přinesl přese všechno skvělé plody...

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo
(21. 2. 2025) Německý kněz Richard HENKES působil v Sudetech a českém pohraničí. Vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Stolec svatého Petra (22.2.)

Stolec svatého Petra (22.2.)
(21. 2. 2025) Svátek stolce svatého Petra připomíná primát apoštola Petra mezi ostatními apoštoly. Tuto službu ustanovil sám Ježíš a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 6. neděli v mezidobí cyklu C (16. 2. 2025)

(14. 2. 2025) Nevstal-li Kristus z mrtvých, naše víra nemá cenu, ale Kristus z mrtvých vstal, a to jako první z těch, kteří zesnuli.…

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů
(14. 2. 2025) 15. února 1611 bylo v klášterním kostele Panny Marie Sněžné v Praze umučeno 14 františkánů. 

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze
(13. 2. 2025) Seminář je určený všem, kteří ve farnostech pomáhají s programy pro školní skupiny dětí...