Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Josef Hřebík

Úvod

z knihy Jak se utvářel Nový zákon

Následující úvahy o tom, jak se utvářel, zvláště po teologické stránce, Nový zákon, jsou ideovým dílem prof. Prospera Grecha OSA, který přednáší hermeneutiku a novozákonní teologii na Papežském biblickém institutu v římě. Kurs, který zde měl prof. Grech na toto téma v letním semestru 1995, vycházel z jeho pojednání v prvním svazku italského kolektivního díla Storia di teologia (Piemme; Casale Monferrato 1993); dotyčné pojednání, vydané na žádost autora nakladatelstvím Piemme jako separátní tisk, sloužilo posluchačům zmíněného kursu jako skriptum. Jeho text, ale především nezastupitelný živý projev prof. Grecha při přednáškách, byl podnětem k myšlence seznámit s obsahem kursu také teologicky zainteresovanou veřejnost u nás. Jde totiž o ucelený, stručný, a přitom velmi hutný přehled všech významných faktorů, které spoluutvářely novozákonní teologii. I když se práce tohoto druhu pochopitelně občas nevyhne poněkud zjednodušujícím tvrzením, může čtenářům v každém případě poskytnout hlubší vhled do onoho pozoruhodného procesu, jehož výsledkem jsou inspirované knihy Nového zákona.

Co se týče formální stránky této české verze, nutno podotknout, že nejde o překlad v pravém slova smyslu, nýbrž o poměrně volné zpracování vlastních poznámek jednoho z vděčných Grechových posluchačů, který samozřejmě také přebírá odpovědnost za veškeré věcné chyby a nepřesnosti, jež se v textu mohou vyskytnout. Vzhledem k této formě bylo upuštěno od doplňujících poznámek pod čarou. Zájemcům o další studium lze doporučit kromě běžných úvodů do Nového zákona a některých monografických prací zejména dvě knihy: Felix Porsch, Mnoho hlasů - jedna víra (Zvon; Praha 1993) a Hermann-Josef Venetz, So fing es mit der Kirche an. Ein Blick in das Neue Testament (Benziger; Zürich 21981).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Úterý 21. 1. 2025, Památka sv. Anežky Římské, panny a mučednice

Žid 6,10-20;

Komentář k Mk 2,23-28: Neškodí i dnes si uvědomit, že Ježíš je pánem nad mnoha projevy naší zbožnosti, tam, kde se jedná o pouhou zvykovost a dobrý pocit z našeho „výkonu“.

Zdroj: Nedělní liturgie

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(13. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…