Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty J Jednota, ekumena, ekumenismusTexty na nástěnky - Jednota, ekumena, ekumenismus r. 2007 Ekumenismus není ani pohlcení, ani splynutí

r. 2007 Ekumenismus není ani pohlcení, ani splynutí

Ve wordu je text ke stažení zde

Ekumenismus není ani pohlcení, ani splynutí,  ale setkání... (Jan Pavel II.)

Rozdělení křesťanů
činí Krista nepoznatelným

V Damašku sídlící pravoslavný patriarcha antiochijský, Ignác IV., napsal tato úžasná slova: „Všechna naše rozdělení činí Krista nepoznatelným. Naléhavě potřebujeme prorocké iniciativy, abychom dostali ekumenismus ze zákrutů, ve kterých se, jak se obávám, ztrácí. Velmi naléhavě potřebujeme proroky a svaté, abychom našim církvím skrze vzájemné odpuštění pomohli k obrácení.“  A patriarcha vyzval k tomu, „abychom dali přednost jazyku společenství před jazykem soudnictví“.

Smíření křesťanů
je dnes velmi naléhavé

Smíření křesťanů je dnes velmi naléhavé, nelze je neustále odkládat na později, až do konce časů. V průběhu let iniciovalo ekumenické povo-lání množství neocenitelných příležitostí k dialogu. Jsou to počátky smíření. Když se však ekumenické povolání konkrétně neprojevuje v živém spole-čenství, nikam nevede.

Ekumenismus není ani pohlcení, ani splynutí,
ale setkání...

Když papež Jan Pavel II. přijal v Římě představitele řecké pravoslavné církve, mluvil o „ekumenismu svatosti, který nás konečně dovede k plnému společenství, což není ani pohlcení ani splynutí, ale setkání v pravdě a v lásce“. V dlouhé historii křesťanů se jednoho dne mnozí ocitli rozděleni, aniž by vlastně věděli proč. Dnes je ze všeho nejdůležitější udělat všechno pro to, aby co největší počet křesťanů, kteří často nenesou na rozdělení žádnou vinu, znovu objevil jednotu.

Zpracováno podle: Bratr Roger Schütz,
Netušená radost,
vydalo Karmelitánské nakladatelství, www.kna.cz
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)