Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty J Jednota, ekumena, ekumenismusCírkevní dokumenty Modlitba je duší ekumenického hnutí (Jan Pavel II.)

Modlitba je duší ekumenického hnutí (Jan Pavel II.)

Včera začal „Týden modliteb za jednotu křesťanů“. Jsou to dny reflexí a modliteb, více než kdy jindy vhodných na to, aby křesťanům připomínaly obnovení plné jednoty mezi nimi, jak si to přál Ježíš; zavazuje to každého pokřtěného, pastýře i všechny věřící (srov.Unitatis redintegratio, 5). Tento „Týden“ se koná jen několik měsíců od 40. výročí vyhlášení dekretu 2. Vatikánského koncilu Unitatis redintegratio, - klíčového textu, který postavil katolickou církev pevně a neodvolatelně na práh ekumenického hnutí.

Letos nám téma staví před oči základní pravdu pro každé ekumenické úsilí a to, že Kristus je základem církve. Koncil rozhodně doporučil modlitbu za jednotu křesťanů, jako duši celého ekumenického hnutí (srov. UR,8). Protože smíření křesťanů „přesahuje lidské síly a dary“ (ttž 24), modlitba dává výraz a naději, která nezklame a důvěru v Pána, který činí novou každou věc (srov. Řím 5,5; Zj 21,5). Avšak modlitbu musí doprovázet očištění mysli, citů a paměti. Tak se stane výrazem onoho „vnitřního obrácení“, bez něhož není pravý ekumenismus možný (srov. ttž,7). Koneckonců, jednota je dar Boha, dar, o který je nutno naléhavě a neúnavně prosit v pokoře a pravdě.

Touha po jednotě se rozšiřuje a prohlubuje tím, že zasahuje nová prostředí a nové souvislosti; vzbuzuje horlivost pro díla, iniciativy, reflexe. Také nedávno Pán umožnil svým učedníkům, aby mohli uskutečnit důležité styky dialogu a spolupráce. Bolest rozdělení je zakoušena stále živěji a intenzivněji, tváří v tvář výzvám světa, který očekává jasné a jednomyslné evangelijní svědectví od všech věřících v Krista.

V Římě se jako obvykle zakončí Týden modliteb za jednotu křesťanů slavnými nešporami, 25. ledna, v basilice sv. Pavla za hradbami. Děkuji panu kardinálovi Walteru Kasperovi, který mě bude reprezentovat při tomto liturgickém setkání a prosím také vás, abyste se modlili, aby celá rodina věřících mohla co nejdříve dosáhnout plného společenství, jaké chtěl Kristus.

***

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu
Přeložil P. J. Koláček, SJ
19.1.2005


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)