Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty J Jednota, ekumena, ekumenismusKrátké texty, citáty Obnovení jednoty je darem od Boha (Jan Pavel II.)

Obnovení jednoty je darem od Boha (Jan Pavel II.)

Anděl Páně 19. ledna 2003

1. Včera začal "Týden modliteb za jednotu křesťanů", který se slaví každý rok od 18. - 25. ledna nebo na jižní polokouli kolem Letnic. Vůdčí myšlenky pro tento týden připravila smíšená mezinárodní komise, kterou tvoří katoličtí zástupci a členové komise "Víra a ústava" ekumenické rady církví.

Letošní téma zní: "Poklad, ale ve hliněné nádobě", které je vzato z 2. listu svatého Pavla Korinťanům (srov. 4, 7). V našich srdcích září poznání Boží slávy, kterou vyzařuje Kristova tvář; my však máme tento poklad "v hliněné nádobě", totiž v křehkosti naši lidské přirozenosti, aby "se ta nesmírná moc připisovala Bohu a ne nám" (2 Kor 4, 7).

Obnovení jednoty všech pokřtěných je totiž darem, který pochází od Boha, a naše úsilí podporovat ji samo nestačí k jejímu dosažení; když se ale křesťané setkají, objeví, že jsou bratři, spolupracují, aby zmírnili utrpení, a modlí se za jednotu, přispívají k tomu, aby zazářila Kristova tvář a jeho sláva.

2. V tento druhý den "Týdne modliteb" verš předložený k meditaci je vzat z téhož textu apoštola Pavla a říká: "Ze všech stran se na nás valí trápení, ale nesoužíme se" (2 Kor 4, 8). Ano, jsme utlačováni rozdělením a ještě existuje mnoho přehrad, jež nás oddělují! Avšak nejsme zdrceni, protože sláva Pána, která na nás září, vede nás i nadále k očištění a vzájemnému odpuštění a vlévá světlo a sílu k modlitbě, kterou společně vysíláme k Bohu, aby vyléčil ránu našeho rozdělení.

3. Milovaní bratři a sestry, prosme Pána, aby dal v pravdě a lásce růst společenství křesťanů až do plnosti. Kéž je toto naší společnou prosbou. Znovu tak budeme prosit při slavnostním zakončení "Týdne modliteb" 25. ledna, když budu předsedat nešporám v bazilice sv. Pavla za hradbami, kde se odehrály události velké důležitosti, jež poznamenaly ekumenickou cestu.

Svěřme tuto vroucí prosbu přímluvě nejsvětější Panny Marie, Matky církve.

(Přeložil Josef Koláček SJ)

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu
 


Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)